Na wniosek posła Piotra Zgorzelskiego Sejm RP uczcił minutą ciszy ofiary ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. 11. lipca przypada 74. rocznica apogeum tej zbrodni.

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu poseł Piotr Zgorzelski z PSL przypomniał, że za kilka dni Polacy będą obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Wysoka Izbo! 11. lipca przypada kolejna, 74. rocznica apogeum zbrodni ludobójstwa na Wołyniu. Tego dnia, 74 lata temu, w niedzielę, banderowcy zaatakowali 160 polskich osiedli, w tym 7 kościołów, mordując modlących się tam Polaków. Okrucieństwo, które towarzyszyło tamtym wydarzeniom nie ma odzwierciedlenia ani w przyszłości ani w przyszłych wydarzeniach. My Polacy powinniśmy szczególnie o tym pamiętać, że ta zbrodnia (…) nie jest odpowiednio uszanowana na Ukrainie. Tam bowiem od kilku lat propagowany jest kult Bandery, który staje się w istocie kultem państwowym. W oparciu o niego prowadzone jest wychowanie młodzieży i budowana fałszywa tożsamość narodowa. – mówił poseł.

W dalszej części swojego wystąpienia poseł Zgorzelski wyraził żal z powodu zablokowania w Sejmie przyjęcia projektu uchwały PSL i Kukiz’15 upamiętniającej rocznicę 11. lipca.

PRZECZYTAJ: PiS ponownie zablokował ustawę ws. penalizacji banderyzmu w Polsce

Następnie poseł wezwał Sejm do uczczenia minutą ciszy ofiar tamtych wydarzeń w duchu słów „Nie o zemstę a o pamięć wołają ofiary”.

Przypomnijmy, że 22. lipca 2016 roku Sejm RP przyjął uchwałę, w której banderowskie zbrodnie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej uznał za ludobójstwo i ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz