Salvini chce utworzenia nowej frakcji w PE. Zaprosił do niej m.in. PiS i Orbana

Matteo Salvini, lider włoskiej Ligi, zaproponował utworzenie w Parlamencie Europejskim nowej siły politycznej z przedstawicieli grup: Tożsamość i Demokracja, w której jest jego partia, Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, ugrupowania PiS, a także Europejskiej Partii Ludowej.

„Tożsamość i Demokracja, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy oraz Europejska Partia Ludowa i (premier Węgier Viktor) Orban. Nadszedł czas, by połączyć to wszystko, co najlepsze z tych trzech grup i zacząć odgrywać decydującą rolę w Parlamencie Europejskim” – oświadczył Salvini w niedzielę w Cascais w Portugalii.
Przybył tam na konferencję jego macierzystej grupy w PE pod hasłem „Projekt innej Europy”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Salvini zaznaczył: „Zaproponowałem następne spotkanie w czerwcu, we Włoszech albo w Polsce. Mam nadzieję, że nikt nie będzie zazdrosny ani nie będzie miał postawy blokującej, bo stawką jest Europa.

Cytowany przez Ansę przywódca prawicowej Ligi stwierdził, że w Unii „rozwiązania wymagają kwestie imigracji, rodziny”.

„W niektórych kwestiach potrzebny jest w Brukseli ktoś, kto powie «nie» najmowi macic i adopcji (dzieci) przez gejów” – mówił Salvini.

„Mam nadzieję, że także w Europejskiej Partii Ludowej są tacy, którzy nie godzą się na to, aby być podwładnymi lewicy” – dodał lider Ligi.

„Europa to nie Unia Europejska, to nie euro. To miliony Europejczyków” – przekonywał Salvini.

„Media traktują to jako spotkanie ekstremistów, ale my tu niesiemy zasiew. Możemy być pierwszą partią z co najmniej 130 parlamentarzystami” – powiedział Włoch.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wcześniej Salvini rozmawiał z Mateuszem Morawieckim i Viktorem Orbanem w kwietniu w Budapeszcie.

W ostatni piątek Jarosław Kaczyński spotkał się  z kierownictwem partii wchodzących w skład grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – włoskiej Fratelli d’Itallia i hiszpańskiej Vox. Dzień wcześniej szef Voxu spotkał się z Viktorem Orbanem.

Problemem na drodze do powstania nowego ugrupowania jest potencjalne członkostwo w niej dwóch włoskich partii – Ligi i Fratelli d’Itallia – które rywalizują o poparcie na scenie krajowej.

Kresy.pl / euroactic.com / ansa.it

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz