13 aktywistów Ostatniego Pokolenia oskarżony o blokowanie ruchu na Moście Poniatowskiego oraz przed sierpniowym koncertem Taylor Swift w Warszawie zostało skazanych na najniższy wymiar kary, czyli naganę. Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że „w przyszłości mogą zostać uznani za bohaterów”.
Wyrok zapadł w poniedziałek. Sąd uznał działania aktywistów za „akt obywatelskiego nieposłuszeństwa” i wymierzył oskarżonym karę nagany.
„Osoby obwinione w niniejszej sprawie są członkami organizacji społecznej mającej na celu zwrócenie uwagi na problem kryzysu klimatycznego oraz dbanie o środowisko naturalne. […] zarzucone im czyny sąd uznał za formę nieposłuszeństwa obywatelskiego, które służyło pokazaniu społeczeństwu wartości bliskich osobom obwinionym. Być może w przyszłości okaże się, że obecni obwinieni zostaną̨ bohaterami” – czytamy w uzasadnieniu, jakie wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Południe.
❗️❗️PRZEŁOM: Sąd uznaje protesty Ostatniego Pokolenia za obywatelskie nieposłuszeństwo i przyznaje najniższą możliwą karę
"Być może w przyszłości obecni obwinieni zostaną bohaterami" pic.twitter.com/MfekNlNoBr
— Ostatnie Pokolenie (@OstatniePokolen) October 14, 2024
Członkowie Ostatniego Pokolenia z powodu swojego wandalizmu są przez wielu uznawani za ekstremistów. W zeszłym roku Sąd w Monachium uznał tę organizację za zorganizowaną grupę przestępczą. W Polsce aktywiści Ostatniego Pokolenia „zasłynęli” między innymi z oblania warszawskiej Syrenki pomarańczową farbą, chcąc w ten sposób zwrócić uwagę na „zbliżającą się katastrofę klimatyczną”. Straty oszacowano na ponad 361 tys. zł.
Na całym świecie tzw. aktywiści klimatyczni dopuszczają się wielu aktów wandalizmu, niszcząc przede wszystkim zabytkową architekturę i dzieła sztuki. Wielu z nich również celowo blokuje ruch drogowy, utrudniając funkcjonowanie lokalnym mieszkańcom i kierowcom.
W styczniu br. aktywistki klimatyczne oblały w paryskim Luwrze zupą arcydzieło Leonarda da Vinci, obraz “Mona Lisa”.
W listopadzie dwoje aktywistów klimatycznych z organizacji Just Stop Oil rozbiło młotkami szybę chroniącą wystawiany w Galerii Narodowej w Londynie XVII-wieczny obraz Diega Velázqueza “Wenus z lustrem”.
We wrześniu 2023 roku aktywiści klimatyczni spryskali farbą kolumny Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Na miejscu pojawiły się służby porządkowe, które zatrzymały 14 osób.
Także we wrześniu holenderska policja zatrzymała około 400 aktywistów klimatycznych, którzy dziewiąty dzień z rzędu blokowali autostradę A12 w Hadze. Policjanci użyli armatek wodnych.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!