Niedaleko Leśniewa w województwie warmińsko-mazurskim znaleziono fragment rzymskiego okucia pasa typu balteus. Takie same nosili rzymscy legioniści. Artefakt pochodzi z okresu między II a IV wiekiem.
Detektoryści z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewej dokonali ciekawego odkrycia. W lesie w gminie Srokowo znaleźli niewielki, lekko wypukły przedmiot z brązu. Ma on zębatą kopułkę, zakończoną tępym kolcem i zaopatrzoną w uszko po stronie wewnętrznej. Podejrzewając, że to zabytek archeologiczny, detektoryści zgłosili sprawę do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Analizę znaleziska powierzono specjalistom z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Instytutu Archeologii UMK w Toruniu oraz Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. To badacze z tego ostatniego ośrodka wskazali, czym prawdopodobnie było okucie.
Jak czytamy w oświadczeniu Wojewódzkiego Konserwatora w Olsztynie: „Najprawdopodobniej mamy do czynienia z ozdobnym okuciem pasa typu balteus. Baltei (liczba mnoga) to pasy przewieszane przez ramię, do których przytraczano miecz. To typowe wyposażenie rzymskich legionistów zostało zapożyczone i zaadaptowane na własny użytek przez plemiona znad Łaby, skąd miało się rozprzestrzenić na obszary północnej Europy i basenu Morza Bałtyckiego.”
Przedmiot w okolice Leśniewa najprawdopodobniej trafił jako import. Elementy pasów typu balteus na terenach Europy Środkowo-Wschodniej są rzadkim znaleziskiem. Ich pojawianie się w tych odległych rejonach badacze łączą z intensyfikacją kontaktów pomiędzy prowincjami rzymskimi a terenami ościennymi, do jakiej doszło około II-IV wieku n.e.
Zobacz też: Grecki archeolog: odkryłem grób Arystotelesa [+FOTO]
Jak okucie pasa, do którego przytroczony mógł być miecz trafiło w okolice Leśniewa? Tego jeszcze nie wiadomo. Archeolodzy i materiałoznawcy będą teraz pracować nad różnymi hipotezami.
Kresy.pl/Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Czytaj też: Celtyckie Kresy
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!