Polska wsparła europejskie aspiracje Gruzji

Państwa Partnerstwa Wschodniego powinny dostać perspektywę wejścia do Unii Europejskiej – uważa Witold Waszczykowski przebywający z wizytą w Gruzji.

Polska będzie dążyć do zmodernizowania i udoskonalenia programu Partnerstwa Wschodniego tak, by zapewnić krajom PW, w tym Gruzji, perspektywę pełnego członkostwa w Unii Europejskiej – powiedział Witold Waszczykowski przebywający w piątek z wizytą w Tbilisi.

W stolicy Gruzji polski minister spraw zagranicznych spotkał się ze swoim gruzińskim odpowiednikiem Micheilem Dżanelidze. Na wspólnej konferencji prasowej wskazywał kierunek, w którym powinno pójść Partnerstwo Wschodnie podczas szczytu PW w listopadzie w Brukseli.

Jednocześnie szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, iż obecnie zachodnie państwa Unii Europejskiej nie są zainteresowane rozszerzeniem wspólnoty z powodu kłopotów wewnętrznych. W związku z tym, jak mówił Waszczykowski, Polska dąży do integracji krajów UE z krajami PW poprzez wytwarzanie coraz większej ilości połączeń – drogowych, infrastrukturalnych i komunikacyjnych między obiema stronami, stale przypominając partnerom zachodnim, że „projekt europejski – Europy zintegrowanej, demokratycznej, przemienionej i zjednoczonej – nie jest dokończony, dopóki kraje takie jak Gruzja nie są częścią UE”.

Minister Waszczykowski zapowiedział, że w listopadzie ponownie przyjedzie do Tbilisi, tym razem z minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstroem.

Dżanelidze dziękował Polsce za poparcie udzielane krajom Partnerstwa Wschodniego i ich euroatlantyckim aspiracjom. Podkreślał, że dzięki programowi PW było możliwe podpisanie umowy stowarzyszeniowej i umowy o wolnym handlu z UE oraz liberalizacja reżimu wizowego. Szef gruzińskiej dyplomacji zaznaczał, że Gruzja reformuje się nawet szybciej niż wymaga tego program PW.

Przypomnijmy, że Unia Europejska ma zamiar znieść opłaty roamingowe za rozmowy z sześcioma krajami Partnerstwa Wschodniego. Chodzi o Gruzję, Ukrainę, Azerbejdżan, Armenię, Mołdawię i Białoruś. Proces znoszenia opłat roamingowych za rozmowy z krajami Partnerstwa Wschodniego może potrwać 3 lata.

CZYTAJ TAKŻE: Deutsche Welle: UE hamuje Partnerstwo Wschodnie

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply