Imigranci wywożą z Polski coraz więcej pieniędzy

Suma kwot wywożonych z Polski przekroczyła już ilość pieniędzy jakie trafiają do naszego kraju od Polaków pracujących za granicą.

Dr Bohdan Wyżnikiewicz, prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, były prezes GUS i b.wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wskazuje: Od 2004 roku wynagrodzenia otrzymane od emigrantów wzrosły z 13,1 do 17,1 mld zł w latach 2006-2007. Następnie ponownie spadły do 13,3 mld zł i nadal będą spadać.

Z kolei od 2004 roku wzrasta ilość pieniędzy przekazywanych przez imigrantów pracujących w Polsce, głównie Ukraińców (z 2,0 mld zł w 2004 roku do 13,8 mld zł w 2016 roku). Drugi kwartał z rzędu można zaobserwować znaczne przyspieszenie tego procesu w porównaniu do tego samego kwartału poprzedniego roku (z 3,4 mld zł w II kwartale 2016 roku do 5,3 mld zł w II kwartale br.).

ZOBACZ TAKŻE: Emigranci wysyłają z Polski za granicę więcej środków niż Polacy z zagranicy do kraju

Jest to spowodowane gwałtownym zwiększeniem liczby zatrudnionych osób spoza kraju, przede wszystkim Ukraińców oraz zanotowanym w gospodarce wzrostem płac. Przez rok liczba zaświadczeń o zamiarze zatrudnienia obcokrajowców i zezwoleń na pracę wzrosła o połowę.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

W tym samym czasie spadły wynagrodzenia wysyłane do Polski przez emigrantów (z 3,4 mld zł w II kwartale 2016 roku do 3,1 mld zł w II kwartale br.). W efekcie rośnie deficyt wynagrodzeń w bilansie płatniczym – wskazuje Wyżnikiewicz.

Kresy.pl / interia.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. grzesiu :

    Więcej wywożą pieniędzy z kraju niż wynoszą wpływy od naszych imigrantów zarobkowych. Wpłacamy więcej do UE niż otrzymujemy. Bilans w każdej sprawie jest ujemny. Nie podaje ile kasy wywożą wszystkie banki i zachodnie korporacje! Do tego jeszcze jesteśmy grabieni przez rządy PO i PIS (VAT 23%) itd. I Wy chcecie mieć dobrobyt w kraju?!