Imigranci wywożą z Polski coraz więcej pieniędzy

Suma kwot wywożonych z Polski przekroczyła już ilość pieniędzy jakie trafiają do naszego kraju od Polaków pracujących za granicą.

Dr Bohdan Wyżnikiewicz, prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, były prezes GUS i b.wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wskazuje: Od 2004 roku wynagrodzenia otrzymane od emigrantów wzrosły z 13,1 do 17,1 mld zł w latach 2006-2007. Następnie ponownie spadły do 13,3 mld zł i nadal będą spadać.Z kolei od 2004 roku wzrasta ilość pieniędzy przekazywanych przez imigrantów pracujących w Polsce, głównie Ukraińców (z 2,0 mld zł w 2004 roku do 13,8 mld zł w 2016 roku). Drugi kwartał z rzędu można zaobserwować znaczne przyspieszenie tego procesu w porównaniu do tego samego kwartału poprzedniego roku (z 3,4 mld zł w II kwartale 2016 roku do 5,3 mld zł w II kwartale br.).

ZOBACZ TAKŻE: Emigranci wysyłają z Polski za granicę więcej środków niż Polacy z zagranicy do kraju

Jest to spowodowane gwałtownym zwiększeniem liczby zatrudnionych osób spoza kraju, przede wszystkim Ukraińców oraz zanotowanym w gospodarce wzrostem płac. Przez rok liczba zaświadczeń o zamiarze zatrudnienia obcokrajowców i zezwoleń na pracę wzrosła o połowę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W tym samym czasie spadły wynagrodzenia wysyłane do Polski przez emigrantów (z 3,4 mld zł w II kwartale 2016 roku do 3,1 mld zł w II kwartale br.). W efekcie rośnie deficyt wynagrodzeń w bilansie płatniczym – wskazuje Wyżnikiewicz.

Kresy.pl / interia.pl

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. grzesiu :

    Więcej wywożą pieniędzy z kraju niż wynoszą wpływy od naszych imigrantów zarobkowych. Wpłacamy więcej do UE niż otrzymujemy. Bilans w każdej sprawie jest ujemny. Nie podaje ile kasy wywożą wszystkie banki i zachodnie korporacje! Do tego jeszcze jesteśmy grabieni przez rządy PO i PIS (VAT 23%) itd. I Wy chcecie mieć dobrobyt w kraju?!