Polska i USA podpisały porozumienie o zwalczaniu dezinformacji państw trzecich

Polska i Stany Zjednoczone zawarły Porozumienie Porozumienie o Współpracy na rzecz Przeciwdziałania Manipulacji Informacjami przez Państwa Trzecie.

W poniedziałek Polska i USA zawarły Porozumienie Porozumienie o Współpracy na rzecz Przeciwdziałania Manipulacji Informacjami przez Państwa Trzecie. W uroczystości podpisania dokumentów wzięli udział Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Przeciwdziałania Dezinformacji Międzynarodowej Tomasz Chłoń oraz Specjalny Wysłannik i Koordynator Global Engagement Center Departamentu Stanu USA, James P. Rubin.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Polska oraz USA potwierdziły swoje niezachwiane zobowiązanie do przeciwdziałania dezinformacji międzynarodowej, między innymi poprzez wzmacnianie odporności społecznej na skutki tego zjawiska a także zwiększenie kosztów dla dezinformatorów na drodze sankcji i innych wspólnych działań.

W ramach porozumienia oba państwa zamierzają usprawnić wymianę informacji na temat zagrożeń stwarzanych przez ingerencję obcych, manipulację informacjami, zwiększyć zdolności przeciwdziałania dezinformacji oraz ujednolicać strategie w kluczowych uzgodnionych obszarach działania.

Przypominamy, pod koniec maja strona Polskiej Agencji Prasowej (PAP) dwukrotnie pojawiła się fałszywa depesza informującą o rzekomej częściowej mobilizacji w Polsce. Tekst po kilku minutach został wycofany z serwisu. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oświadczył, że był to zaplanowany atak. “Działa już obecnie cyberzespół, który koordynuje pracę wokół tego zdarzenia. Musimy sprawdzić wszystkie szczegóły i namierzyć miejsce i sposób, jak udało się dotrzeć do systemów wewnętrznych PAP” – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski dla Gazety Wyborczej.

Przed atakiem na Polską Agencję Prasową, Krzysztof Gawkowski oznajmił, że Polska jest na cybernetycznej zimnej wojnie. Zaznaczył wówczas, że  przez ostatnie tygodnie liczba ataków cybernetycznych na nasz kraj rośnie z dnia na dzień.  Gawkowski wypowiadał się podczas konferencji prasowej z udziałem kandydatów do Parlamentu Europejskiego z okręgu kujawsko-pomorskiego. Podkreślił, że rośnie zasięg działania obcych służb, zwłaszcza związanych z Federacją Rosyjską.

“Polska jest na cybernetycznej zimnej wojnie, gdzie liczy się szybkie przeciwdziałanie, prewencja umiejętność sprawdzania. (…) Rosja chce zdestabilizować sytuację na polach cybernetycznych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Robi to z pełną świadomością, chce wpływać dezinformując społeczeństwo, ale również wprowadzając panikę. Na odcinku dwóch najbliższych tygodni ważne jest żebyśmy wiedzieli, że cyberataki będą się zdarzały, incydenty będą się podwajały” – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply