Orlen reaktywuje markę CPN?

Portale ekonomiczne obiegły doniesienia, że PKN Orlen reaktywuje markę CPN. Sama spółka twierdzi, że prowadzi analizy w tej sprawie.

Według doniesień agencji ISBNews spółka PKN Orlen zamierza reaktywować markę CPN. Na początek pod historycznym logo ma działać jedna stacja benzynowa na warszawskiej Pradze.

Powodem decyzji Orlenu mają być pojawiające się próby przejęcia praw do marki CPN. Orlen, który do końca XX wieku nosił nazwę CPN, postanowił chronić część swojej historii przed przejęciem i zadecydował o zmianie logo jednej ze swoich stacji benzynowych. – twierdzi ISBNews.

Jednak w odpowiedzi na doniesienia agencji PKN Orlen ogłosił na Twitterze, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Jesteśmy właścicielem znaku CPN i analizujemy czy odtworzenie pojedynczych historycznych stacji ma uzasadnienie marketingowe i biznesowe – oświadczył Orlen.

Początki marki CPN sięgają lata 1944 roku, kiedy powołano Polski Monopol Naftowy mający za zadanie zabezpieczenie istniejącej po działaniach wojennych i okupacji infrastruktury naftowej oraz rozpoczęcie działalności dystrybucyjnej. Kilka miesięcy później zmieniono jego nazwę na Państwowe Biuro Sprzedaży Produktów Naftowych. Swoją najbardziej znaną nazwę firma zyskała w grudniu 1945 roku, kiedy minister przemysłu utworzył państwowe przedsiębiorstwo Centrala Produktów Naftowych. W późniejszych dziesięcioleciach zakład kilkakrotnie zmieniał nazwę, jednak zawsze pojawiał się w niej skrót CPN. Powszechnie znane w czasach PRL logo CPN-u opracowano w latach 60. W maju 1998 roku rząd podjął decyzję o utworzeniu narodowego koncernu naftowego z połączenia Centrali Produktów Naftowych CPN S.A. i Petrochemii Płock S.A. W 1999 roku formalnie utworzono Polski Koncern Naftowy S.A. a w 2000 roku zadecydowano o przyjęciu przez niego nazwy handlowej ORLEN i istniejącego do dzisiaj logo przedstawiającego stylizowaną głowę orła.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

CZYTAJ TAKŻE: Orlen porozumiał się z Litwą ws. wysokości taryf przewozowych

Kresy.pl / businessinsider.com.pl / orlen.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz