Nałożenie unijnych sankcji na Białoruś sprawiłoby, że kraj ten całkowicie wpadłby w orbitę Rosji – uważa łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkēvičs.

Jak podaje portal Baltic Times powołując się na agencję LETA, minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs wystąpił we wtorek na konferencji prasowej po spotkaniu z szefami MSZ Estonii, Finlandii i Polski. Szef łotewskiej dyplomacji odniósł się do aktualnej sytuacji na Białorusi.

Rinkēvičs wskazał, że ministrowie są zgodni co do tego, że Białoruś powinna być niezależnym i suwerennym krajem, rozwijającym się zgodnie z wolą narodu białoruskiego.

„Po drugie, zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest skomplikowana i musimy zachować otwarte kanały komunikacji zarówno z rządem, jak i opozycją oraz zrobić wszystko, aby zapewnić pewien dialog polityczny” – mówił Rinkēvičs dodając, że „jeśli sytuacja się pogorszy i zostaną przekroczone pewne czerwone linie”, wobec Białorusi będzie można zastosować unijne sankcje. Łotewski minister zaznaczał, że jest jeszcze czas na dyplomację i dialog polityczny.

Rinkēvičs ostrzegł, że jeśli UE zdecyduje się na nałożenie sankcji, Białoruś może całkowicie znaleźć się pod rosyjskim wpływem. „Bo co to znaczy nakładać sankcje? Bez wątpienia oznacza to, że Białoruś zostanie całkowicie wciągnięta w strefę wpływów Rosji” – uważa szef MSZ Łotwy.

We wtorek w Rydze obchodzono setną rocznicę zawarcia Traktatu Pokojowego pomiędzy Łotwą i Rosją. Z tej okazji do stolicy Łotwy przyjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Estonii i Finlandii, którzy spotkali się ze swoim łotewskim odpowiednikiem. Jak podaje strona polskiego MSZ, najważniejszymi tematami rozmów były kwestie bezpieczeństwa, polityka europejska i wyzwania związane z pandemią COVID-19. Ministrowie rozmawiali również o aktualnej sytuacji na Białorusi w kontekście wyborów prezydenckich oraz o Partnerstwie Wschodnim. Odbyły się też dwustronne rozmowy między Jackiem Czaputowiczem a Edgarsem Rinkēvičsem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Unia Europejska wydała deklarację w sprawie wydarzeń na Białorusi

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz