Zażyłe relacje z Tajwanem nie zrekompensowały Litwie strat wynikających z poderwania relacji handlowych z Chińską Republiką Ludową.

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis ocenił, że relacje handlowe Litwy z Tajwanem sięgnęły obecnie jednej szóstej wartości obrotów handlowych między Litwą a Chińską Republiką Ludową z okresu sprzed znacznego oziębienia do jakiego doszło między Wilnem a Pekinem w zeszłym roku.

„Moim zdaniem to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że Tajwan jest krajem o zaludnieniu 20 milionów, a na ponowne nawiązanie stosunków z tym krajem poświęciliśmy zaledwie około roku” – portal Delfi zacytował odpowiedź Landsbergisa jakiej ten udzielił tydzień temu na forum parlamentu posłowi Artūrasowi Skardžiusowi, który był zainteresowany bilansem relacji z dalekowschodnim regionem.

“Mam nadzieję, że uda nam się przewyższyć to, co budowaliśmy przez dziesięciolecia z niedemokratycznymi i autorytarnymi Chinami, gdzie nasz eksport wynosił około 300 mln euro. Dziś mamy prawie 50 mln euro [eksportu] na Tajwan” – podkreślił Landsbergis. Uznał on nawet, że mimo radykalnego pogorszenia relacji z ChRL “nazwa Litwy jest głośniejsze” w Azji.

W 2021 roku doszło do znaczącego pogorszenia się relacji litewsko-chińskich, po miesiącach nieprzyjaznych wobec Pekinu kroków Litwy. Chiński potentat Huawei został wykluczony z możliwości budowy litewskiego systemu 5G, a miejscowi wykonawcy zaczęli nawet usuwać dotychczas używane w litewskim systemie telekomunikacyjnym elementy dostarczone przez Huawei. Polska filia chińskiego koncernu Nuctech została z kolei wykluczona z możliwości dostarczenia skanerów na litewskie lotniska. Litewska dyplomacja oskarżała Chiny o „dzielenie Europy”, a następnie wycofała się z formatu wielostronnej współpracy Pekinu z państwami Europy Środkowowschodniej 17+1.

W odwecie władze ChRL zadecydowały o obniżeniu rangi relacji dyplomatycznych z Litwą, po tym gdy w Wilnie otwarte zostało przedstawicielstwo władz na Tajpej opatrzone nazwą Tajwan. W grudniu administracja celna ChRL skasowała nawet na pewien czas Litwę z rejestru celnego, co uniemożliwiało wwóz jakichkolwiek towarów wyprodukowanych w tym europejskim państwie. Zgodnie z prawem międzynarodowym Tajwan jest częścią Chin. Władze w Tajpej są uznawane, jako władze Republiki Chińskiej w nielicznych państwach świata.

delfi.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply