Polska partia na Litwie wzmacnia swoją pozycję

Według najnowszego sondażu Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin zwiększyła swoje poparcie w społeczeństwie.

Według najnowszego sondażu litewskiej pracowni Spinter tyrimai największe poparcie na Litwie ma Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD). Znaną z antypolskiego nastawienia partię poparło 26% zdecydowanych na głosowanie wyborców. Oznacza to, że poparcie dla TS-LKD nie zmieniło się. Jeden punkt procentowy zyskał natomiast główny konkurent Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŽS), główna partia rządząca obecnie Litwą. Związek poparło 22% respondentów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W porównaniu do poprzedniego sondażu zyskała także Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP). Poparcie dla niej zwiększyło się aż o 3 punkty procentowe, do 11%. Podobna proporcja badanych poparła partię Prawo i Porządek (TT). W jej przypadek oznacza to jednak spadek poparcia o 1 punkt procentowy.

Na kolejny miejscu pod względem poparcia znalazła się Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin, na którą chce głosować 7% wyborców. To wzrost o 1 punkt procentowy w stosunku do poprzedniego sondażu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

6% respondentów wybrało Partię Pracy (DP). Do litewskiego Sejmu dostała by się również pozaparlamentarna Litewska Partia Centrum (LCP) na którą chciało głosować 5% respondentów, czyli o 1 punkt procentowy więcej niż w poprzednim sondażu. W szeregach LCP znajdują się antypolscy nacjonaliści. Natomiast dwie partie znajdujące się obecnie w litewskim parlamencie – Związek Liberałów Republiki Litewskiej (LRLS)  oraz Litewska Socjaldemokratyczna Partia Pracy (LSDDP) straciły 1 punkt procentowy poparcia i z wynikiem 4% znalazły się poniżej progu wyborczego, co oznacza, że jej politycy mogli by wejść do parlamentu tylko wygrywając w okręgach jednomandatowych.

Spinter tyrimai przeprowadził swój sondaż w dniach 19-30 listopada.

Czytaj także: Tomaszewski: Mamy do czynienia z elementem zdrady w stosunku do kresowych Polaków [+VIDEO]

facebook.com/twitter.com/kresy.pl

 

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz