Prezydent Litwy, Gitanas Nausėda zatwierdził w środę nowy skład rządu w związku z rozszerzeniem składu koalicji rządzącej. W rządzie znalazło się dwóch Polaków.

W środę prezydent Litwy Gitanas Nausėda zatwierdził skład rządu przedstawiony przez rozszerzoną koalicję rządzącą, która składa się od 5 lipca z czterech a nie dwóch partii. Do koalicji obok Porządku i Sprawiedliwości (TT) dołączyła także Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. AWPL-ZChR uzyskała w gabinecie dwie teki – ministra spraw wewnętrznych i ministra łączności. Zostali nimi czołowi politycy polskiej partii – Rita Tamašunienė i Jarosław Narkiewicz. W rządzie zmieniono jeszcze jednego ministra, resort rolnictwa przejął przedstawiciel Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy (LSDDP), Andrius Palionis.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wotum zaufania dla nowego składu rządu będzie musiał jeszcze wyrazić Sejm. Jednak koalicja w obecnym składzie dysponuje w nim większością 76 ze 141 deputowanych. Sama AWPL-ZChR dysponuje w litewskim parlamencie 8 mandatami, a więc jej posłowie będą niezbędni aby utrzymać większość dla rządu.

Rząd Sauliusa Skvernelisa stracił poparcie trwałej większości w litewskim Sejmie jeszcze w 2017 r. i od tego czasu utrzymywał się dzięki wsparciu zewnętrznemu, między innymi głosom AWPL-ZChR, która w zamian uzyskiwała poparcie LSDDP i głównej partii rządzącej, Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŽS) dla niektórych swoich postulatów.

Czytaj także: Polska partia w rządzie Litwy – duża odpowiedzialność, czasu mało

l24.lt/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    arczi :

    AWPL-ZCHR jako warunek przystąpienia do koalicji stawiała postulat realizacji programu, zwłaszcza w wymiarze prospołecznym, socjalnym i prorodzinnym. Tak też się stało, konkretne propozycje AWPL zostały włączone do umowy koalicyjnej i przyszłych działań rządu. Dzięki temu od następnego roku wzrośnie świadczenie na dziecko z dotychczasowych 50 do 70 euro miesięcznie. Wzrośnie także pomoc finansowa dla rodzin wielodzietnych (od trójki dzieci), mających trudności finansowe oraz wychowujących dzieci niepełnosprawne. Takie rodziny otrzymają do 100 euro miesięcznie. Dodatkowe wsparcie otrzymają również seniorzy poprzez wprowadzenie dla nich specjalnego programu bezpłatnych leków. Ponadto zostanie zwiększone finansowanie dróg lokalnych.

  2. Avatar
    wilenski :

    Nie jest nam lekko, wiadomo nacjonalizm litewski itd. Ale opłaca się ciężka i uczciwa praca, krok po kroku do przodu, działania Tomaszewskiego i innych naszych działaczy, posłów, samorządowców, ludzi oświaty czy szkolnictwa… Szczególne brawa dla naszych niestrudzonych polityków na czele z Tomaszewskiem, który jest siłą napędową dla naszych sukcesów.