W Azerbejdżanie aresztowano we wtorek co najmniej dziewięciu jego obywateli w związku podejrzeniami, iż są powiązani z irańskimi służbami specjalnymi.

Jak twierdzą azerbejdżańskie organy ścigania zatrzymani mogli, w spisku z Irańczykami, planować zabójstwa urzędników a nawet zamach stanu w kaukaskim kraju.  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, służby bezpieczeństwa i prokuratura poinformowały we wspólnym oświadczeniu, że azerbejdżańskie aresztowano „pracujących dla irańskich służb wywiadowczych” – zacytował portal Middle East Monitor.

W oświadczeniu wymieniono dziewięć nazwisk i podano, że kilka innych osób również zostało aresztowanych. Nastąpiło to po aresztowaniu w kwietniu sześciu obywateli Azerbejdżanu w ramach innej sprawy, pod zarzutem bycia „rekrutowanym do współpracy z irańskim wywiadem w celu destabilizacji sytuacji w kraju”.

Portal podkreśla, że aresztowania zostały przeprowadzone w kontekście pogarszających się relacji między Azerbejdżanem a Iranem. Stosunki między sąsiadami były szczególnie napięte w styczniu, kiedy uzbrojony bandyta wtargnął do ambasady Azerbejdżanu w Teheranie, zabijając dyplomatę i raniąc dwóch strażników ambasady. Ministerstwo Spraw Zagranicznych kaukaskiego państwa oskarżyło Iran o jakąś formę inspirowania sprawcy, czemu irańskie władze zaprzeczyły, twierdząc iż sprawca działał z pobudek osobistych.

W maju Iran wydalił czterech azerbejdżańskich dyplomatów. Jego Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że posunięcie to było „odpowiedzią” na wydalenie przez Baku w kwietniu pracowników ambasady Iranu

Teheran obawia się, że Izrael, główny dostawca broni do Azerbejdżanu, może wykorzystać terytorium Azerbejdżanu do ataku na jego terytorium.

Czytaj także: Iran przeprowadzi manewry na granicy z Azerbejdżanem

middleeastmonitor.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz