Rząd Azerbejdżanu planuje ewakuację ambasady w Teheranie w związku z piątkowym atakiem na placówkę dyplomatyczną.

Jak poinformował portal trend.az rząd Azerbejdżanu planuje ewakuację ambasady w Teheranie w związku z piątkowym atakiem na placówkę dyplomatyczną. Powiedział o tym szef Departamentu Służby Prasowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu Ayhan Gadzhizadeh.

„Każde państwo ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo zagranicznych ambasad w swoim kraju” – dodał.

Jak poinformował portal, 27 stycznia 2023 roku około godziny 8:30 czasu Baku miał miejsce zbrojny atak na Ambasadę Republiki Azerbejdżanu w Iranie.

50-letni napastnik otworzył ogień z karabinu szturmowego Kałasznikowa na posterunku bezpieczeństwa, a szef służby bezpieczeństwa został zabity. Rannych zostało także dwóch strażników ambasady.

Szef policji w Teheranie, Hussein Rahimi, powiedział, że według wstępnych doniesień napastnik wszedł do ambasady z dwójką małych dzieci. Według niego policja zatrzymała przestępcę, trwa jego przesłuchanie.

Zobacz też: Hiszpania: islamista z maczetą zaatakował w kościołach – zamordował zakrystiana i ciężko ranił księdza [+VIDEO]

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew potępił akt terrorystyczny i zażądał zbadania go.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu stwierdziło, że strona irańska powinna była podjąć kroki przeciwko jakiemukolwiek atakowi na ambasadę tego kraju. Ambasador Iranu Seyed Abbas Mousavi został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu.

Według resortu na spotkaniu zaznaczono, że ataki na placówki dyplomatyczne są niedopuszczalne, ostro potępiono zbrojny atak na ambasadę Azerbejdżanu w Teheranie.

Ponadto podkreślono, że w oparciu o „Konwencję wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych” obowiązkiem państwa przyjmującego jest ochrona budynku przedstawicielstwa dyplomatycznego przed wszelkimi atakami, zapewnienie bezpieczeństwa jego pracownikom.

Wezwano władze Iranu do niezwłocznego postawienia przed sądem sprawcy zamachu terrorystycznego, przeprowadzenia dokładnego śledztwa, zidentyfikowania i ukarania innych uczestników zamieszanych w zorganizowanie i popełnienie przestępstwa.

Kresy.pl/Trend.az

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz