Prezydent Armenii Armen Sarkisjan podpisał w poniedziałek ustawę umożliwiając konfiskatę mienia pozyskanego w drodze przestępstwa decyzją administracyjną.

Nowa ustawa podpisana przez armeńskiego prezydenta została uchwalona przez miejscowy parlament 15 kwietnia. Jak podaje rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti nowa ustawa umożliwia konfiskatę mienia co do którego zaistniało uzasadnione podejrzenie, że pochodzi z przestępstwa jeszcze przed wyrokiem sądowym w danej sprawie. Taką decyzję administracyjną będzie podejmował nowy organ jaki powstanie w ramach prokuratur.

Konfiskacie ma podlegać mienie oskarżonego o równowartości co najmniej 102,8 tys. dol., którego pochodzenia nie będzie on w stanie udokumentować na podstawie swoich legalnych źródeł dochodów. Rząd Nikoły Paszyniana twierdzi, że to narzędzie konieczne by uczynić walkę z przestępczością skuteczniejszą.

Jednak nowe prawo jeszcze przed podpisaniem go przez prezydentem wzbudziło protesty organizacji obrony praw człowieka, zagranicznych inwestorów i organizacji biznesowych,  Twierdzili oni, że dokument uchwalony przez parlament jest niezgodny z konstytucją Armenii. „Administracja Prezydenta w szczegółach omówiła wyrażone obawy z Komisją do Spraw Państwowo-Prawnych i Ministerstwem Sprawiedliwości otrzymując wyjaśnienia” – zacytowała RIA Nowosti. Według urzędu prezydenckiego nowe przepisy będą stosowane tylko wobec przestępców stwarzających „duże niebezpieczeństwo dla społeczeństwa”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4261.49 PLN    (19.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Niemniej urząd prezydencki Armenii zaapelował o zważanie przy korzystaniu z nowych przepisów na takie prawa człowieka jak nienaruszalność życia rodzinnego czy ochrona danych osobowych.

Czytaj także: Rosja podniosła Armenii cenę gazu

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz