Ministerstwo Spraw Zagranicznych Armenii zaapelowało o odwołanie jej obywatela ze stanowiska sekretarza generalnego Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).

ODKB jest sojuszem wojskowym skupiającym Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosję i Tadżykisan. Jego sekretarzem generalnym jest obecnie obywatel Armenii Jurij Chatczaturow. W sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego państwa zaapelowało o odwołanie Chatczaturowa z zajmowanego stanowisko. Jako powód podniosło postępowanie karne jakiego toczy się przeciw temu politykowi.

W piątek sąd w Erywaniu zadecydował o tymczasowym aresztowaniu Chatczaturowa, któremu w czwartek prokuratura przedstawiła akt oskarżenia. Sąd wyznaczył też kaucję o równowartości około 10 tys. dolarów. Chatczaturow jest oskarżony o obalenie, z innymi osobami, konstytucyjnego ustroju Armenii. Prokuratura zakwalifikowała w ten sposób tłumienie protestów opozycji po wyborach prezydenckich w 2008 r. W czasie starć opozycjonistów z siłami bezpieczeństwa w Erywaniu zginęło wówczas 10 osób a około 200 zostało rannych. Chatczaturow był wówczas wiceministrem obrony narodowej i dowodził oddziałami stołecznego garnizonu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na apel Armenii odpowiedziały już ministerstwa spraw zagranicznych Białorusi i Rosji. Dyplomaci tych państw uznali, że to właśnie Erywań powinien złożyć oficjalny wniosek o odwołanie swojego obywatela ze stanowiska sekretarza generalnego ODKB.

W maju pod naciskiem masowych protestów ulicznych premierem Armenii został opozycyjny polityk Nikol Paszynian.

tut.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz