Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w środę Pałacu Buckingham z królem Wielkiej Brytanii Karolem III.

Jak poinformował portal Ukrinform, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w środę Pałacu Buckingham z królem Wielkiej Brytanii Karolem III. Brytyjski monarcha spotkał się z Zełenskim w Pałacu Buckingham po raz pierwszy od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę pod koniec lutego ubiegłego roku.

Wcześniej, podczas przemówienia w Westminster Hall podczas wizyty w Wielkiej Brytanii, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Zachód do dostarczenia Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu, które mają zmusić do całkowitego opuszczenia terytorium Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia do brytyjskich parlamentarzystów mówił: „Wiemy, że zwycięży wolność. Wiemy, że Rosja przegra i wiemy, że zwycięstwo zmieni świat, a to będzie zmiana, która była potrzebna od dawna” – podkreślił Zełenski.

Według niego Londyn wraz z Kijowem zmierza do „najważniejszego zwycięstwa w naszym życiu. To będzie zwycięstwo nad samą ideą wojny” – podkreślił.

Zełenski przekonywał, że Ukraina osiągnęła już znaczące wyniki i wniosła wielki wkład w globalną architekturę bezpieczeństwa.

Zobacz też: Bloomberg: USA wyślą Ukrainie pociski dalekiego zasięgu GLSDB za 9 miesięcy

Jak pisaliśmy, w piątek Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 2,175 mld dolarów. Obejmuje m.in. 250 systemów przeciwpancernych Javelin, amunicję artyleryjską kal. 155 mm, 190 ciężkich karabinów maszynowych z amunicją, a także pociski rakietowe do systemów HIMARS – zarówno zwykłe, jak i dalekiego zasięgu, według informacji Pentagonu. Na liście znajdują się też m.in. dwa przeciwlotnicze systemy rakietowe średniego zasięgu HAWK, 4 radary rozpoznania powietrznego, 20 radarów przeciwartyleryjskich oraz pociski dalekiego zasięgu (GLSDB) o zasięgu 150 kilometrów.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply