Francuski sąd skazał we wtorek dwóch Rumunów, którzy ostatniej jesieni zorganizowali grzybobranie w departamencie Górna Saona na wschodzie Francji. Orzeczono wobec nich kary grzywny w zawieszeniu, ale prokuratura wnioskowała o kary więzienia.

Jak podaje agencja AFP, dwóch podejrzanych, w wieku 22 i 60 lat, przyznało się do kierowania grupą około 40 Rumunów, którzy w październiku ubiegłego roku zebrali w miejscowych lasach 266 kilogramów prawdziwków, co daje 6,5 kg grzybów na głowę. Tymczasem w Haute-Saone jedna osoba może zebrać tylko 5 kg prawdziwków. Każdy przyłapany z grzybami o wadze powyżej 10 kilogramów może zostać ukarany.

Organizatorzy grzybobrania płacili swoim rodakom po 3 euro za kilogram prawdziwków, podczas gdy na francuskich straganach można je sprzedać za minimum 30 euro.

Przedstawiciel departamentu powiedział w sądzie, że oskarżeni zebrali „ogromną ilość” grzybów. Oskarżenie żądało orzeczenia wobec nich kar 3 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu, ale sąd ukarał ich grzywnami w zawieszeniu po 500 euro. Prokuratura zapowiedziała odwołanie się od tego wyroku. Oskarżeni nie byli obecni podczas rozprawy.

Jak podaje agencja AFP, pojawiły się głosy, że skazani Rumuni byli tylko „żołnierzami” szajki, która zamierzała sprzedać grzyby restauracjom lub innym nabywcom. „Ci biedni ludzie są właśnie wykorzystywani” – uważa Christiane Oudot, zastępca burmistrza Fougerolles, leżącego w pobliżu lasu, gdzie obozowali Rumuni. Miejscowa prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie „handlu ludźmi”, podejrzewając, że ktoś próbował wykorzystać biedę grzybiarzy z Rumunii.

Skonfiskowane grzyby przekazano bankom żywności i innym organizacjom charytatywnym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że jesienią ub. roku w polskich mediach pojawiały się doniesienia o „mafii rumuńskich grzybiarzy”, która miała „siać grozę” w lasach w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Francja: pośmiertny gejowski ślub policjanta-ofiary ataku ISIS

Kresy.pl / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz