Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł w poniedziałek, że „biała supremacja” i ruchy neonazistowskie stają się „zagrożeniem ponadnarodowym” i wykorzystują pandemię koronawirusa, aby zdobyć poparcie.

Jak podaje agencja Reutera, zwracając się do Rady Praw Człowieka ONZ, Guterres powiedział, że niebezpieczeństwo ze strony grup kierujących się nienawiścią rośnie z każdym dniem.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Biała supremacja i ruchy neonazistowskie to coś więcej niż wewnętrzne zagrożenie terrorystyczne. Stają się zagrożeniem ponadnarodowym ”- powiedział Guterres na forum w Genewie. Według szefa ONZ wymienione przez niego ruchy ekstremistyczne „stanowią największe zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego w kilku krajach”.

Guterres nie powiedział, o jakie kraje mu chodzi, ale agencja Reutera zasugerowała, że mowa m.in. o USA, przypominając napięcia rasowe w tym państwie i słowa Joe Bidena o tym, że zajęcie Kapitolu 6 stycznia br. zostało przeprowadzone przez „bandytów, powstańców, ekstremistów politycznych i białych suprematystów”.

„Zbyt często te grupy nienawiści są pochwalane przez ludzi na odpowiedzialnych stanowiskach w sposób, który jeszcze niedawno uważano za niewyobrażalny” – powiedział Guterres. Jego zdaniem potrzebne są „globalne skoordynowane działania, aby pokonać to poważne i narastające niebezpieczeństwo”.

Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet 18 marca złoży Radzie Praw Człowieka ONZ sprawozdanie w sprawie „systemowego rasizmu” wobec osób „pochodzenia afrykańskiego”. Globalne dochodzenie w tej sprawie rozpoczęto po śmierci George’a Floyda w Minneapolis w maju zeszłego roku.

Encyklopedia Britannica podaje, że „biała supremacja” to pogląd o naturalnej wyższości ludzi o jaśniejszym kolorze skóry nad innymi grupami rasowymi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Kolejny pomnik Kolumba obalony w USA – spłonęła flaga państwowa [+VIDEO]

Kresy.pl / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz