Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł w poniedziałek, że “biała supremacja” i ruchy neonazistowskie stają się „zagrożeniem ponadnarodowym” i wykorzystują pandemię koronawirusa, aby zdobyć poparcie.

Jak podaje agencja Reutera, zwracając się do Rady Praw Człowieka ONZ, Guterres powiedział, że niebezpieczeństwo ze strony grup kierujących się nienawiścią rośnie z każdym dniem.

„Biała supremacja i ruchy neonazistowskie to coś więcej niż wewnętrzne zagrożenie terrorystyczne. Stają się zagrożeniem ponadnarodowym ”- powiedział Guterres na forum w Genewie. Według szefa ONZ wymienione przez niego ruchy ekstremistyczne “stanowią największe zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego w kilku krajach”.

Guterres nie powiedział, o jakie kraje mu chodzi, ale agencja Reutera zasugerowała, że mowa m.in. o USA, przypominając napięcia rasowe w tym państwie i słowa Joe Bidena o tym, że zajęcie Kapitolu 6 stycznia br. zostało przeprowadzone przez „bandytów, powstańców, ekstremistów politycznych i białych suprematystów”.

„Zbyt często te grupy nienawiści są pochwalane przez ludzi na odpowiedzialnych stanowiskach w sposób, który jeszcze niedawno uważano za niewyobrażalny” – powiedział Guterres. Jego zdaniem potrzebne są “globalne skoordynowane działania, aby pokonać to poważne i narastające niebezpieczeństwo”.

Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet 18 marca złoży Radzie Praw Człowieka ONZ sprawozdanie w sprawie “systemowego rasizmu” wobec osób “pochodzenia afrykańskiego”. Globalne dochodzenie w tej sprawie rozpoczęto po śmierci George’a Floyda w Minneapolis w maju zeszłego roku.

Encyklopedia Britannica podaje, że “biała supremacja” to pogląd o naturalnej wyższości ludzi o jaśniejszym kolorze skóry nad innymi grupami rasowymi.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejny pomnik Kolumba obalony w USA – spłonęła flaga państwowa [+VIDEO]

Kresy.pl / reuters.com

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply