Gdy Trump przyleciał do Wielkiej Brytanii, w “The Sun” ukazał się jego wywiad, który rzucił cień na całą wizytę.

Po szczycie NATO w Brukseli prezydent USA rozpoczął w czwartek wizytę w Wielkiej Brytanii, gdzie spotkał się z premier Theresą May. Jak pisze PAP, wizyta odbywa się w cieniu wywiadu dla „The Sun”, w którym Trump skrytykował szefową brytyjskiego rządu.

Wywiad w „The Sun” ukazał się na stronie internetowej gazety w czwartek wieczorem, w trakcie przyjęcia wystawionego przez May na cześć amerykańskiego gościa. Trump powiedział w nim m.in., że negocjacje między UE a Wielką Brytanią w sprawie Brexitu nie idą dobrze, a May nie posłuchała jego rad, jak osiągnąć dobre porozumienie z UE. Zdaniem amerykańskiego prezydenta może to grozić przyszłej umowie handlowej z USA. Jednocześnie Trump nie szczędził ciepłych słów byłemu szefowi brytyjskiej dyplomacji Borisowi Johnsonowi, który kilka dni temu odszedł z rządu zarzucając May gotowość do zbyt daleko idących ustępstw względem UE. Zdaniem Trumpa Johnson to „bardzo utalentowany gość”, który mógłby być „świetnym premierem”.

Zdaniem komentatorów czas ukazania się i ton wypowiedzi Trumpa każą wątpić w „specjalne relacje”, które mają łączyć go z May.

Tymczasem w piątek Trump powiedział dziennikarzom, że podczas wczorajszej kolacji rozmawiał „godzinę, półtorej” z brytyjską premier i „prawdopodobnie” nigdy nie miał z nią lepszych relacji niż po tym spotkaniu. Twierdził także, że nie krytykował brytyjskiej premier. May i Trump spotykają się dzisiaj w Chequers, gdzie mają omawiać m.in. relacje handlowe pomiędzy USA i Wielką Brytanią po Brexicie oraz stan stosunków między oboma krajami.

CZYTAJ TAKŻE: Trump odciął się May: proszę zająć się islamskim terroryzmem a nie mną

Kresy.pl / PAP / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply