Lider włoskiej partii Liga, w niedzielnej rozmowie z mediolańską gazetą, oświadczył że Unia Europejska musi przejść gruntowne zmiany. W przeciwnym razie nie widzi sensu jej istnienia.

Lider włoskiej, prawicowej partii Liga kolejny raz skrytykował Unię Europejską. W rozmowie z Corierre della Sera, były szef włoskiego MSW stwierdził, że po to jest się członkiem wspólnoty, aby ją zmieniać.

“Albo jest się w środku zmieniając reguły tej Europy, albo nie ma sensu siedzieć w klatce, w której nie pozwalają ci być rybakiem, lekarzem czy badaczem” – mówił.

Trzy dni wcześniej, na spotkaniu z klubem prasy zagranicznej przekonywał, że wyjście z Unii Europejskiej nie jest dla niego i dla jego partii priorytetem. Nie zmienił jednak swojego krytycznego nastawienia: „albo UE zmieni się, albo nie ma sensu, by dalej istniała” – powiedział.

Również na spotkaniu z klubem wypowiadał się pochlebnie o reformie sądownictwa w Polsce. “Każdy demokratycznie wybrany rząd, taki jak polski czy francuski, ma prawo głosować nad reformą wymiaru sprawiedliwości czy pracy, w jaką wierzy; decydują o tym obywatele tego kraju, a nie Unia Europejska”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Włoski polityk nie jest ulubieńcem unijnych urzędników. Donald Tusk, szef europejskiej partii ludowej, tak wypowiadał się o Salvinim: „Europejska Partia Ludowa musi ochronić Europę przed zagrożeniem nacjonalizmu. W polityce rozmowa jest zawsze lepsza od konfliktu, ale żeby rozmawiać, trzeba mieć wspólny grunt. A to nie jest tylko kwestia polityczna, ale także ludzka, dotyczy bowiem systemu wartości. Flirt z radykałami grozi tym, że można znaleźć wspólne odczucia i ulec ich wpływom. Nie jest trudno się zmienić, gdy wchodzi się z nimi w dialog”.

W wyborach do europarlamentu ugrupowanie Salviniego uzyskało aż 31,21 proc. głosów, co przełożyło się na 25 mandatów. Drugie miejsce zajął Ruch Pięciu Gwiazd z poparciem 22,66 proc. poparcia (19 mandatów). Kolejni byli: Partia Demokratyczna 21,54 proc. (18 mandatów), partia „Naprzód Włochy!” 9,25 proc. (7 mandatów) oraz Bracia Włosi 5,46 proc. (4 mandaty).

PAP/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply