Setki mieszkańców Paryża przygląda się pożarowi jednego z najbardziej znanych zabytków stolicy Francji. Ogień zniszczył już wieżę budynku.

Pożar rozpoczął się na wieży katedry Notre Dame w której prowadzono prace renowacyjne. Informacje o płomieniach zostały przekazane około godziny 17.50 czasu miejscowego. Strażacy, którzy przybyli na miejsce by gasić pożar nie wykluczają, że jego wybuch ma związek właśnie z tymi pracami, jak podaje telewizja France24. W renowację wieży władze zainwestowały łącznie 6 mln euro.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pożar doprowadził już do zniszczenia najwyższej wieży i objął dużą część dachu budynku. Jest widoczny z daleka, a dym unosi się nad całym centrum Paryża. Wokół katedry Notre Dame zgromadziły się tłumy obserwatorów, ale zostali już oni usunięci przez służby porządkowe na odpowiednią odległość.

Na miejsce udał się prezydent Francji Emmanuel Macron, który postanowił przesunąć transmisję swojego orędzia do narodu, jaka miała zostać nadana dziś wieczorem przez telewizję państwową.

Budowa katedry Notre Dame rozpoczęła się w 1160 roku i została ukończona około stu lat później. Przebudowywana przybrała formę gotycką, stając się jednym z najbardziej wyrafinowanych przykładów tego typu architektury. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych zabytków we Francji. Corocznie odwiedzą ją około 12 mln osób.

 

Czytaj także: Pożar w Ławrze Peczerskiej w Kijowie [+FOTO]

france24.com/dailymail.co.uk/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz