Niemiecki parlament odmówił przyjęcia uchodźców z Grecji

Bundestag odrzucił w środę propozycję przyjęcia 5 tysięcy uchodźców z obozów w Grecji, którą zgłosili Zieloni i Lewica. Przeciw była cała koalicja rządząca. – podaje Polska Agencja Prasowa.

Zieloni i Lewica zaproponowali, by Niemcy przyjęły 5 tysięcy opuszczonych dzieci, samotnych kobiet, kobiet w ciąży oraz osób szczególnie poszkodowanych z przepełnionych obozów dla uchodźców w Grecji. Projekt przewidywał też pomoc finansową i humanitarną dla Grecji.

Projekt poparło tylko 117 posłów Zielonych i Lewicy. Przeciw ich propozycji zagłosowało 495 posłów, w tym koalicja CDU-CSU-SPD. Część deputowanych SPD i CDU pomimo głosowania przeciw oświadczyło, że nie sprzeciwiają się przyjmowaniu uchodźców, lecz czekają na rozwiązanie tej kwestii na poziomie europejskim. Posłowie CDU apelowali też, by uchodźcom pomóc na miejscu w Grecji.

W rozmowie z PAP dr Alexander Clarkson, politolog i ekspert ds. migracji z King’s College Uniwersytetu Londyńskiego, stwierdził, że niemieccy rządzący chcą uniknąć sytuacji, w której Niemcy, względnie Szwecja, przyjmują większość migrantów.

Według gazety Der Spiegel w Europie tworzy się “koalicja chętnych” do przyjęcia uchodźców. Na razie są to Finlandia, Portugalia i Luksemburg.

Jak pisaliśmy, tydzień temu Turcja ogłosiła, że nie będzie zatrzymywała na swoim terytorium uchodźców z Syrii, którzy będą chcieli dostać się do Europy. Decyzja ta nastąpiła po eskalacji starć zbrojnych miedzy turecką armią operującą w Syrii i wspierającą zbrojne ugrupowania islamistyczne a armią Syrii wspieraną przez Rosję. Komentatorzy oceniają stymulowanie ruchu nielegalnych migrantów do Europy jako szantaż Ankary mający wymuszenie na państwach Unii Europejskiej wsparcia jej stanowiska w konflikcie z państwem syryjskim. Wskazuje się też na to, że Turcy chcą renegocjować umowę z UE z 2016 roku, oczekując określonego wsparcia finansowego. Od ubiegłego tygodnia, według oficjalnych informacji, granicę turecko-grecką próbowało sforsować już ponad 24 tys. migrantów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Proimigracyjne demonstracje w Niemczech. Chcą, by Merkel otwarła granice dla migrantów

Kresy.pl / Forsal

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply