Angela Merkel zapewniła, że każdy niemiecki rząd będzie brał odpowiedzialność za zbrodnie III Rzeszy.

W cotygodniowym podcaście umieszczonym w sobotę na stronie urzędu kanclerskiego Angela Merkel została zapytana o wprowadzony w Polsce nowelizacją ustawy o IPN zakaz przypisywania Polsce i narodowi polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie niemieckie, m.in. poprzez używanie takich określeń jak „polskie obozy śmierci”. Kanclerz Niemiec po zastrzeżeniu, że nie chce komentować polskiego ustawodawstwa, przyznała, że to Niemcy ponoszą odpowiedzialność za obozy powstałe na polskiej ziemi.

– …jako kanclerz Niemiec chcę tylko powiedzieć, że jako Niemcy ponosimy odpowiedzialność za wydarzenia, do których doszło podczas Holokaustu, podczas Szoah, za czasów narodowego socjalizmu. – mówiła Merkel. – Istniały obozy koncentracyjne, za które Niemcy ponoszą odpowiedzialność. Ta odpowiedzialność obowiązuje nadal i każdy rząd niemiecki będzie ją na siebie brał. – zapewniała niemiecka kanclerz.

Merkel opowiedziała także o nadziejach, jakie wiąże z przyszłotygodniową wizytą Mateusza Morawieckiego w Berlinie. Wyraziła zadowolenie z decyzji polskiego premiera o złożeniu wizyty w Niemczech i powiedziała, że liczy, że będzie ona początkiem „nowego rozdziału w polsko-niemieckich stosunkach”. Podkreślała, że w oparciu o podpisany 27 lat temu polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy rozwinęła się „żywa współpraca, która jest stabilna, pomimo różnic poglądów w niektórych kwestiach”.

Komentując spór Komisji Europejskiej z Polską odnośnie praworządności odnotowała, że Polska i KE prowadzą w Brukseli w tej sprawie intensywne rozmowy i wskazała, że w jej przekonaniu jest to właściwe miejsce do takiego dialogu. Odnosząc się do kwestii uchodźców wyraziła opinię, że Unia Europejska potrzebuje wspólnego europejskiego systemu azylowego. Miałby on polegać nie tylko na wzmocnieniu ochrony granic UE i walce z przyczynami migracji ale także na opracowaniu „solidarnych” zasad podziału obciążeń wywołanych kryzysem migracyjnym. Wspominała o tym, że Polska i Niemcy wspólnie niosą pomoc uchodźcom w Jordanii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Sigmar Gabriel: bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust

Kresy.pl / PAP / Deutsche Welle
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz