Francuski sąd uniewinnił we wtorek szefową francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen oraz jej partyjnego kolegę od zarzutu złamania zakazu “mowy nienawiści”.

Jak podaje agencja Reutera, Marine Le Pen sądzono za opublikowanie w grudniu 2015 roku na Twitterze zdjęć przedstawiających okrucieństwa dokonane przez Państwo Islamskie. Le Pen zamieściła je po tym, jak niektóre francuskie media opublikowały komentarze porównujące jej partię, wówczas występującą pod nazwą Front Narodowy, do Państwa Islamskiego. Polityk chciała w ten sposób podkreślić absurdalność tego porównania.

Jedno ze zdjęć przedstawiało ciało amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya, uprowadzonego i zamordowanego w Syrii, inne zamordowanego jordańskiego pilota, a trzecie syryjskiego żołnierza przejechanego przez czołg.

Zdaniem prokuratury Le Pen złamała przepisy dotyczące “mowy nienawiści”. Liderkę Frontu Narodowego, a także jej partyjnego kolegę Gilberta Collarda, który rozpowszechniał podobne treści, oskarżono o rozpowszechnianie wiadomości o brutalnym charakterze, które mogą poważnie zaszkodzić godności ludzkiej. Le Pen groziła grzywna w wysokości 5 tys. euro.

W sprawie tej doszło do uchylenia Le Pen immunitetu parlamentarnego i wezwania jej do poddania się badaniom psychiatrycznym. Liderka Frontu Narodowego zapowiadała, że nie stawi się na badania.

Le Pen nie przyznawała się do winy a proces od początku uznawała za motywowany politycznie atak na wolność słowa. Broniła swojej „swobody informowania” za pomocą obrazów, które są „szokujące”.

We wtorek sąd w Nanterre w Paryżu stwierdził, że chociaż zdjęcia były brutalne, mieściły się w granicach protestu politycznego i prawa do wolności słowa.

CZYTAJ TAKŻE: Wybory prezydenckie we Francji: Le Pen na równi z Macronem, wyraźny podział wiekowy wyborców

Kresy.pl / reuters.com / bbc.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply