Nauczyciel jednej z irlandzkich szkół trafił do aresztu po tym, gdy nie zastosował się zakazu nauczania w szkole, w której nie zgodził się na używanie transseksualnych określeń.

Enoch Burke jest nauczycielem języka niemieckiego w Wilson’s Hospital School – szkole przygotowującej do zawodu położnika. Szkoła znana jest jako najstarsza uczelnia w hrabstwie w centralnej Irlandii, została założona w 1761 roku i jest prowadzona przez Kościół Anglikański. Kłopoty Burke’a zaczęły się po tym, gdy odmówił używania wobec jednego z uczniów określającego się jako transseksualista zaimka „oni” zamiast „on”, jak napisał we wtorek portal Polsat News.

Oczekiwanie takie wyraził i sam uczeń i jego rodzice. Następnie poparła je szkoła, domagając się, by Burke nie zwracał się do młodego mężczyzny jak do mężczyzny. W efekcie szkoła wszczęła wobec nauczyciela postępowanie dyscyplinarne. W jego trakcie miał nauczyciel miał przebywać na płatnym urlopie i nie pojawiać się w szkole. Jednak Burke nie podporządkował się tej decyzji i przyszedł do klasy, deklarując, że zamierza pracować, mimo zakazu sądowego.

Wobec takiego zachowania swojego pracownika, szkoła wystąpiła przeciw niemu na drogę sądową. „Wnioskujemy o umieszczenie pana Burke w więzieniu z ciężkim sercem, ale nie mamy wyboru, ponieważ nie stosuje się on do sądowego zakazu” – powiedział na rozprawie pełnomocnik prawny Wilson’s Hospital School.

 

„Kocham moją szkołę, jej motto to „czyny, nie słowa”, a ja jestem tu dzisiaj, bo powiedziałem, że nie nazwałbym chłopca dziewczynką” – powiedział z kolei Burke. Swoje stanowisko uzasadnił wiernością chrześcijaństwu. „To jest naruszenie mojego sumienia. W całym kraju nauczyciele są zmuszani do używania zaimków „oni” zamiast „on” lub „ona” – mówił – „Osadzenie mnie w więzieniu z tego powodu to czyste szaleństwo”.

Sąd umieścił Burke’a w areszcie stwierdzając, że nie odnosi się w ten sposób do „meritum argumentów pana Burke dotyczących jego przekonań czy zawieszenia, ale w kontekście umyślnego naruszenia zakazu sądowego”.

Czytaj także: W rosyjskiej Dumie złożono projekt o całkowitym zakazie propagandy LGBT

polsatnews.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz