Prezydent USA miał zablkować kandydaturę brytyjskiego ministra obrony Bena Wallace’a na sekretarza generalnego NATO. Powodem miała być inicjatywa Londynu w kwestii wsparcia Ukrainy.
Joe Biden uznał za niekorzystne ogłoszenie przez rząd Wielkiej Brytanii udzielenie “zielonego światła” na szkolenie na jej terytorium ukraińskich pilotów wojskowych do obsługi samolotów F-16, podał w środę, za londyńską gazetą “The Telegraph”, portal Babel.ua. Wallace od dawna jest zresztą promotorem jak najdalej idących form wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Lobbował na rzecz dostaw na Ukrainę nowoczesnych czołgów, samolotów i rakiet dalekiego zasięgu. Amerykanie mieli zaniepokoić się nie uzgadnianymi z nimi daleko idących inicjatyw Londynu.
Inne wytłumaczenie zablokowania kandydatury podał natomiast w poniedziałek północnoirlandzkiej gazety “The Belfast Telegraph” przyczyną blokady ze strony prezydenta USA był fakt, że za czasów czynnej służby Wallace był w stopniu porucznika dowódcą jednego z oddziałów brytyjskiej armii operującego w Irlandii Północnej. Oddział ten dokonał ujęcia całej grupy bojowej Irlandzkiej Armii Republikańskiej do 1998 r. prowadzącej aktywną walkę z brytyjskim panowaniem w tym regionie.
Bidena zabiega w USA o elektorat pochodzenia irlandzkiego, który często sympatyzował z IRA bądź co najmniej z ideą oddzielenia Irlandii Północnej od Wielkiej Brytanii i miał uznać, że poparcie dla Wallace’a może zaszkodzić jego szansom w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Włoska agencja Nova podała w środę, że amerykański przywódca “próbuje przekonać” przewodniczącą Komisji Europejskiej i byłą minister obrony Niemiec Ursulę von der Leyen do objęcia stanowiska sekretarza generalnego NATO. Anonimowe źródło w strukturach Sojuszu ma twierdzić, żę to Niemcka jest “faworyzowanym kandydatem”.
Według “The Telegraph”, na którego powołuje się włoska agencja, Biden i von der Leyen zbudowali w ostatnich latach „silną więź” w kluczowych kwestiach, takich jak klimat, Chiny i konflikt na Ukrainie. Von der Leyen odwiedziła Biały Dom w marcu ubiegłego roku i przy tej okazji Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłosiły rozpoczęcie negocjacji w sprawie porozumienia w sprawie surowców strategicznych.
Mandat Jensa Stoltenberga, sprawującego obecnie funkcję sekretarza generalnego NATO, został we wtorek przedłużony o 12 miesięcy z powodu niemożności uzgodnienia przez członków sojuszu osoby jego następcy.
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!