W związku z niewypełnieniem przez Rosjan ultimatum jakie postawiły im władze Czech, rosyjska ambasada w Pradze będzie funkcjonować w formie kadłubowej.

Władze Czech zażądały zredukowania obsady przedstawicielstwa Rosji w tym państwie do pięciu pracowników dyplomatycznych. Oznacza to, że Pragę będzie musiało opuścić aż 22 rosyjskich dyplomatów. W ten sposób Czesi chcą osiągnąć “parytet liczbowy” pod względem obsady ambasad obu państw, jak to określił czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhanek.

Czesi zezwolą też na pozostanie w rosyjskiej ambasadzie w Pradze 19 pracowników technicznych. Do tej pracowało ich w tej placówce 67 co oznacza, że 48 będzie musiało opuści Czechy.

“Ta decyzja wchodzi w życia dzisiaj. Strona rosyjska otrzymała termin na odwołanie swoich ludzi do końca maja” – poinformował Kuhanek, którego zacytowała agencja informacyjna TASS.

W ten sposób Czesi zrealizowali swoją groźbę. W środę Kulhanek ogłosił, że jego rząd przekazał rosyjskiemu ambasadorowi swoiste ultimatum. Rosjanie otrzymali czas do czwartku do godz. 12 aby zezwolić na powrót 20 niedawno wydalonych czeskich dyplomatów z ambasady w Moskwie. Jak argumentował szef czeskiej dyplomacji wydalenie aż takiej ich liczby spowodowało, że ambasada Czech w Rosji nie może normalnie funkcjonować pozostając z pięcioma dyplomatami na stanie.

 

Dyplomatyczne starcie Czech i Rosji rozpoczęło się po tym, gdy premier tego pierwszego państwa ujawnił raport czeskiej Służby Bezpieczeństwa i Inforamcji według którego jednostka specjalna nr 29155 rosyjskiego wywiadu wojskowego była „zaangażowana” w przeprowadzenie aktu sabotażu w składzie amunicji w Vrbieticach. W wybuchu 16 października 2014 r. zginęły dwie osoby. Skład należał do prywatnej spółki Imex Group, która dzierżawiła teren od czeskich sił zbrojnych.

Czesi podjęli decyzję o wydaleniu 18 rosyjskich dyplomatów zidentyfikowanych jako oficerowie i współpracownicy rosyjskich służb specjalnych. W odwecie Rosjanie wydalili 20 pracowniczków czeskiej ambasady w Moskwie.

ria.ru/tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply