Słowacja wybrała F-16

Rząd Słowacji zaakceptował decyzję ministerstwa obrony o wyborze amerykańskich F-16 dla słowackiej armii.

Słowacki rząd zdecydował, że zakupi 14 amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16, które zastąpią wysłużone rosyjskie MiG-29 – podała w środę agencja Reutera powołując się na słowackie ministerstwo obrony.

Według analiz opublikowanych wczoraj Słowacja uznała, że F-16 są nowocześniejsze i bardziej zaawansowane od szwedzkich Gripenów, które również brano do tej pory pod uwagę.

Jak podała strona zbiam.pl, Słowacy zamierzają zakupić wersję F-16 Block 70/72, która niemal pod każdym względem okazała się lepsza od Saab JAS-39C/D Gripen. Słowackie media podają, że tamtejsze władze planują już rozpoczęcie rozmów z Amerykanami na temat podpisania odpowiedniego kontraktu.

F-16 Block 70/72 są uznawane za najnowszy i najnowocześniejszy wariant tego samolotu. Jak pisał portal Nowa Strategia, prototyp F-16 Block 70/72 oparty jest na płatowcu Block 60/62 i został wyposażony w stację radiolokacyjną AN/APG-80 z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA; Active electronically scanned array) oraz silnik turbowentylatorowy General Electric F-110-GE-132 (Block 70) lub Pratt & Whitney F-100-PW-229EEP (Block 72). W 2016 roku podano, że wersja ta będzie produkowana przez koncern Lockheed Martin w Indiach.

Słowacka armia posiada obecnie 12 samolotów MIG-29 i umowę na ich serwisowanie z Rosją, która kończy się jesienią 2019 roku. Na mocy tej umowy, wartej między 20 a 50 mln euro rocznie, dziesiątki rosyjskich techników przebywają w słowackich bazach wojskowych. Jak stwierdzał Reuters, nawet jeśli Słowacja zdecyduje się na któryś z zachodnich myśliwców, umowa z Rosją będzie musiała być przedłużona, ponieważ nowe samoloty nie od razu trafią na Słowację – w przypadku F-16 może to być nawet rok 2023.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie F-16 nad Izraelem

Kresy.pl / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz