Premier Wegier, Viktor Orbán ujawnił, że państwo to zawarło umowę z Polską, Czechami i Słowacją o wspólnej ochronie węgierskiej granicy z Serbią w przypadku kolejnego kryzysu migracyjnego.

Orbán mówił o porozumieniu państw Grupy Wyszehradzkiej przy okazji spotkania z premierem Słowenii, Marjanem Šarecem. Zauważył, że ze „szlaku bałkańskiego” do Unii Europejskiej mogło się przedostać 96 tys. nielegalnym migrantom i mogą oni próbować przedostawać się z Chorwacji lub Słowenii właśnie na Węgry.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Obaj wiemy, co to znaczy, gdy masy próbują przekraczać nasze granice i nielegalnie przedostawać się do naszych krajów. Wiemy, jak to jest […] mieć prawo, interesy narodowe i ludzkość we właściwy sposób w konflikcie ze sobą” – mówił Šarecowi premier Węgier, którego za węgierskim MTI cytuje serbskie radio B92.

Jak powiedział Orbán jego państwo zawarło z Polską, Czechami i Słowacją umowę na mocy której, w przypadku nagłego zwiększenia się presji nielegalnych migrantów na południową granicę Węgier, trzy państwa partnerskie wydelegują na ich granicę patrole straży granicznej by wesprzeć działania węgierskich funkcjonariuszy.

Šarec zadeklarował wolę intensyfikacji relacji z Węgrami, krajem „który nas rozumie i szanuje”. Uznał też, że najlepszą metodą rozwiązania problemów związanych z nielegalnymi migracjami są działania na rzecz polepszenia warunków życia w krajach, z których wyjeżdżają migranci.

Czytaj także: Orbán: W interesie Węgier jest żeby Turcja wypuściła migrantów do Syrii a nie do Europy

b92.net/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz