Premier Wegier, Viktor Orbán ujawnił, że państwo to zawarło umowę z Polską, Czechami i Słowacją o wspólnej ochronie węgierskiej granicy z Serbią w przypadku kolejnego kryzysu migracyjnego.

Orbán mówił o porozumieniu państw Grupy Wyszehradzkiej przy okazji spotkania z premierem Słowenii, Marjanem Šarecem. Zauważył, że ze „szlaku bałkańskiego” do Unii Europejskiej mogło się przedostać 96 tys. nielegalnym migrantom i mogą oni próbować przedostawać się z Chorwacji lub Słowenii właśnie na Węgry.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Obaj wiemy, co to znaczy, gdy masy próbują przekraczać nasze granice i nielegalnie przedostawać się do naszych krajów. Wiemy, jak to jest […] mieć prawo, interesy narodowe i ludzkość we właściwy sposób w konflikcie ze sobą” – mówił Šarecowi premier Węgier, którego za węgierskim MTI cytuje serbskie radio B92.

Jak powiedział Orbán jego państwo zawarło z Polską, Czechami i Słowacją umowę na mocy której, w przypadku nagłego zwiększenia się presji nielegalnych migrantów na południową granicę Węgier, trzy państwa partnerskie wydelegują na ich granicę patrole straży granicznej by wesprzeć działania węgierskich funkcjonariuszy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Šarec zadeklarował wolę intensyfikacji relacji z Węgrami, krajem „który nas rozumie i szanuje”. Uznał też, że najlepszą metodą rozwiązania problemów związanych z nielegalnymi migracjami są działania na rzecz polepszenia warunków życia w krajach, z których wyjeżdżają migranci.

Czytaj także: Orbán: W interesie Węgier jest żeby Turcja wypuściła migrantów do Syrii a nie do Europy

b92.net/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz