Premier Wegier, Viktor Orbán ujawnił, że państwo to zawarło umowę z Polską, Czechami i Słowacją o wspólnej ochronie węgierskiej granicy z Serbią w przypadku kolejnego kryzysu migracyjnego.

Orbán mówił o porozumieniu państw Grupy Wyszehradzkiej przy okazji spotkania z premierem Słowenii, Marjanem Šarecem. Zauważył, że ze „szlaku bałkańskiego” do Unii Europejskiej mogło się przedostać 96 tys. nielegalnym migrantom i mogą oni próbować przedostawać się z Chorwacji lub Słowenii właśnie na Węgry.

„Obaj wiemy, co to znaczy, gdy masy próbują przekraczać nasze granice i nielegalnie przedostawać się do naszych krajów. Wiemy, jak to jest […] mieć prawo, interesy narodowe i ludzkość we właściwy sposób w konflikcie ze sobą” – mówił Šarecowi premier Węgier, którego za węgierskim MTI cytuje serbskie radio B92.

Jak powiedział Orbán jego państwo zawarło z Polską, Czechami i Słowacją umowę na mocy której, w przypadku nagłego zwiększenia się presji nielegalnych migrantów na południową granicę Węgier, trzy państwa partnerskie wydelegują na ich granicę patrole straży granicznej by wesprzeć działania węgierskich funkcjonariuszy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Šarec zadeklarował wolę intensyfikacji relacji z Węgrami, krajem „który nas rozumie i szanuje”. Uznał też, że najlepszą metodą rozwiązania problemów związanych z nielegalnymi migracjami są działania na rzecz polepszenia warunków życia w krajach, z których wyjeżdżają migranci.

Czytaj także: Orbán: W interesie Węgier jest żeby Turcja wypuściła migrantów do Syrii a nie do Europy

b92.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz