Trzy sąsiadujące ze sobą państwa w środkowej Europie, które z powodzeniem walczą z epidemią koronawirusa, rozważają wzajemne osłabienie ograniczeń w przekraczaniu granicy. Wiceszef słowackiego MSZ Martin Klus nazwał to „mini-Schengen”.

Jak podał w niedzielę portal Novinky.cz, wiceminister spraw zagranicznych Słowacji Martin Klus powiedział w wywiadzie dla „Hospodářské noviny”, że szefowie dyplomacji Słowacji, Czech i Austrii prowadzą rozmowy o możliwych ułatwieniach w przekraczaniu granic pomiędzy tymi państwami. „Możemy stworzyć takie mini-Schengen” – mówił Klus.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Klus wyraził przypuszczenie, że takie „mini-Schengen” mogłoby funkcjonować od lata. Uzależnił to od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w Czechach, Austrii i na Słowacji.

Słowacki wiceminister przypomniał, że obecnie Słowacja zezwala na wjazd na swoje terytorium jedynie swoim obywatelom. Bronił systemu tzw. państwowej kwarantanny, który Słowacja jako jedyne państwo w Europie wprowadziła dla osób wracających do kraju w miejsce kwarantanny domowej. Jego zdaniem kwarantanna domowa nie zdawała egzaminu w związku z ignorowaniem jej przez niektóre osoby, np. Romów wracających z Wielkiej Brytanii. Obecnie obywatele Słowacji przyjeżdżający z zagranicy przechodzą kwarantannę w państwowych ośrodkach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w piątek na terenie Słowacji nie zarejestrowano żadnego nowego przypadku zakażenia koronawirusem. To pierwszy tego rodzaju wynik od 10 marca. Na Słowacji zanotowano do tej pory 1455 przypadków zakażenia koronawirusem. Na skutek choroby COVID-19 zmarło łącznie 26 osób. Z powodzeniem walczą z koronawirusem także Czechy i Austria. Według WHO na dzień 9 maja w Czechach potwierdzono 46 nowych przypadków zarażenia (wzrost w ciągu doby o 0,6 proc.; ogółem zachorowało 8077 osób, zmarło 273). W Austrii potwierdzono 62 nowe przypadki, co oznacza wzrost w ciągu doby o 0,4 proc. Od początku epidemii w kraju tym zachorowało 15735 osób, zmarło 614.

Kresy.pl / Novinky.cz / who.int

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz