Ukraińcy protestowali w Rzymie przeciw wizycie Putina

Około pół setki Ukraińców protestowało w Rzymie przeciwko dzisiejszej wizycie prezydenta Rosji Władimira Putina. Wznoszono antyputinowskie hasła, wymachiwano m.in. banderowską flagą.

Jak podaje Radio Swoboda, około pół setki Ukraińców zebrało się w czwartek na rzymskim placu Bocca della Verita, by wyrazić swój sprzeciw wobec przyjęcia Putina przez papieża oraz włoskie władze. “Dyktator, który okupował część niepodległego państwa, nie jest godzien takiego przyjęcia na wysokim szczeblu, jakie urządzają Włochy. Wygląda na to, że we Włoszech zapomniano, że w Europie trwa wojna a jej inicjatorem jest Putin” – mówił podczas swojego wystąpienia Ołeś Horodecki, szef Chrześcijańskiego Towarzystwa Ukraińców Włoch.

Horodecki wezwał włoskich polityków do solidarności z Ukrainą w obronie jej interesów oraz do wezwania rosyjskiego prezydenta do przestrzegania prawa międzynarodowego i wycofania wojsk z Ukrainy.

Ukraińcy przyszli na plac Bocca della Verita z banerami z napisami w różnych językach o treści “Putin do domu”, “Putin ręce precz od Ukrainy”, “Putin precz z Ukrainy”, “Europo obudź się”, “Putin = Hitler” itp. Wykrzykiwano również podobne hasła. Jak widać na zdjęciach opublikowanych przez Radio Swoboda, nad tłumem protestujących powiewały flagi ukraińska i czerwono-czarna banderowska.

Radio Swoboda odnotowało, że protest Ukraińców odbył się tuż przy historycznym centrum Rzymu w miejscu znanym z turystycznych atrakcji.

Jak pisaliśmy, w czasie 10-godzinnego pobytu Władimira Putina w Rzymie zaplanowano jego spotkania z papieżem Franciszkiem, prezydentem Włoch Sergio Mattarellą oraz rozmowy z premierem Giuseppe Conte i konferencję prasową.

W związku z przyjazdem rosyjskiego prezydenta do Rzymu wzmocniono środki bezpieczeństwa, zamknięto ruch w „zielonej strefie” obejmującej 50 ulic i zabroniono w niej demonstracji. Przestrzeń powietrzna nad Rzymem jest nadzorowana. Zamknięto także plac św. Piotra, turystom zostawiono jedynie boczne przejścia do bazyliki św. Piotra.

Włochy należą do krajów, do których Ukraińcy emigrują za pracą najczęściej. Według obliczeń ukraińskiego banku centralnego ukraińscy migranci przelali na Ukrainę w 2018 roku prawie pół miliarda dolarów (dla porównania z Polski 3,626 mld dol.).

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy w Pradze przywitali Nowy Rok banderowskimi okrzykami [+VIDEO]

Kresy.pl / Radio Swoboda

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply