Włochy czekają przyspieszone wybory parlamentarne po tym, jak prezydent kraju rozwiązał parlament.

Jak podaje agencja Reutera, prezydent Włoch Sergio Mattarella rozwiązał w czwartek parlament, otwierając drogę do przedterminowych wyborów po złożeniu dymisji przez premiera Mario Draghiego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Draghi złożył wcześniej w czwartek dymisję po tym jak w środę trzy partie koalicyjne – Ruch Pięciu Gwiazd, Forza Italia i Liga  – nie wzięły udziału w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu w Senacie. Draghi prosząc o wotum zaufania próbował umocnić swój autorytet i zjednoczyć oddalających się od siebie koalicjantów.

Prezydent Mattarella przyjął dymisję premiera i poprosił go o kierowanie rządem do czasu przyspieszonych wyborów.

„Okres, przez który przechodzimy, nie pozwala na żadną przerwę w działaniach (rządowych), które są potrzebne do przeciwdziałania gospodarczemu i społecznemu kryzysowi oraz rosnącej inflacji” – powiedział prezydent w krótkim przemówieniu.

Mattarella powiedział, że wybory muszą odbyć się w ciągu 70 dni, pozostawiając rządowi ustalenie dokładnej daty wyborów. Polska Agencja Prasowa podała, że datę tę ustalono już na 25 września.

Według Reutersa niedawny sondaż YouTrend i Cattaneo Zanetto & Co wskazuje, że bezwzględną większość w przyszłym parlamencie może zdobyć prawicowa koalicja, w której są Bracia Włosi (najpopularniejsza obecnie włoska partia), Liga oraz Forza Italia.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Włoch ruszył po gaz do Algierii

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz