Premier Grecji Aleksis Tsipras przybył we wtorek do Skopje. Jest to pierwsza w historii wizyta greckiego premiera w stolicy Macedonii Północnej. – informuje dpa.

Tsiprasa na lotnisku powitała minister obrony Radmila Sekerinska, a w siedzibie rządu premier kraju Zoran Zaew. Dpa podkreśla nadzwyczaj serdeczne powitanie greckiego premiera, z którym Zaew zrobił sobie nawet selfie na tle swojego gabinetu. Pokazał mu też swoje biuro a w nim zdjęcia swojego syna i inne pamiątki.

Premierowi Grecji towarzyszyła duża delegacja przedstawicieli biznesu. Oba kraje mają podpisać kilka umów o współpracy, w tym także o szkoleniach wojskowych. Grecja ma też przejąć zarządzanie i ochronę północnomacedońskiej przestrzeni powietrznej.

Tsipras jest pierwszym greckim premierem, który odwiedził północnego sąsiada, który powstał jako niepodległe państwo w 1991 roku po rozpadzie Jugosławii jako Republika Macedonii.

Wizyta Tsiprasa w Skopje była możliwa po zawarciu porozumienia między oboma państwami na temat zmiany nazwy Macedonii na Macedonię Północną. Jak pisaliśmy, Grecy przez lata kontestowali nazwę Republika Macedonii uznając, że może ona stanowić podstawę roszczeń do terenu tej części historycznej Macedonii, która do dziś leży w granicach Grecji. Było to przyczyną niemożności podjęcia przez władze w Skopje realnych działań na rzecz przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Na skutek greckiego sprzeciwu od niemal trzech dekad Macedonia występowała w ONZ jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii i pod angielskim skrótem tej nazwy – FYROM. Lewicowy rząd Zorana Zaewa, który przejął w Macedonii władzę w 2017 roku, postawił sobie jako główny cel swojej polityki zagranicznej jak najszybszą integrację z Unią Europejską. W związku z tym stosunkowo szybko doprowadził do uzgodnienia z premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem nowej nazwy państwa. W zamian Grecja zrezygnowała z blokowania integracji Północnej Macedonii z UE i NATO.

CZYTAJ TAKŻE: Podpisano protokół przyjęcia Macedonii do NATO

Kresy.pl / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply