Kwestia rozgraniczenia stref ekonomicznych na Morzu Śródziemnych wzbudza poważne konflikty wśród położonych na jego wybrzeżach państw.

Przewodniczący libijskiej Rady Prezydialnej Mohamed al-Menfi odwiedził w środę Grecję gdzie spotkał się z jej premierem Kyriakosem Mitsotakisem. Politycy “uzgodnili natychmiastowe wznowienie rozmów między Grecją i Libią na temat wyznaczenia stref morskich” – turecka agencja Anadolu zacytowała biuro prasowe szefa greckiego rządu.

Mitsotakis odniósł się także do sytuacji w Libii. Jak stwierdził, wszystkie oddziały wprowadzone na obszar tego afrykańskiego kraju przez inne państwa powinny go opuścić. W jego oświadczeniu podkreśla się także konieczność dynamizacji współpracy ekonomicznej między dwoma państwami. Temu tematowi ma zostać poświęcona wizyta greckiego wiceministra spraw zagranicznych Kostasa Fragogiannisa w Libii, która ma odbyć się już “wkrótce”.

Al-Menfi przyznał, że w relacjach Libii z Grecją były “trudne czasy”, ale jak dodał “to może być rozwiązane przez dialog”. Prosił Greków o wsparcia dyplomatyczne dla jego państwa, w tym na arenie Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Po spotkaniu z greckim premierem, al-Menfi spotkał się także z pełniącą rolę reprezentacyjną prezydent Grecji Kateriną Sakellaropulu.

Al-Menfi nie był w Grecji po raz pierwszy. Był on niegdyś ambasadorem w tym państwie z ramienia nieistniejącego już Rządu Zgody Narodowej Libii. Został jednak ogłoszony persona non grata po tym gdy rząd ten podpisał w 2019 r. umowę o rozgraniczeniu stref morskich z Turcją. Władze Grecji i Cypru uznały, że umowa ta narusza ich prawa. Odrzuciła ją także Unia Europejska i Egipt. Zapoczątkowała ona okres napięć między nimi a Turcją, bowiem tureckie okręty zaczęły na podstawie umowy z Libią prowadzić aktywność na wodach uznawanych przez Ateny i Nikozję za ich strefy ekonomiczne.

Nowe otwarcie w relacjach dwóch państw okazało się możliwe po wyłonieniu w Libii nowych władz tymczasowych w miejsce zdecydowanie protureckiego Rządu Zgody Narodowej. Jednak negocjacje mogą być trudne bowiem nowy premier Libii Abdul Hamid Dbeibeh w czasie poniedziałkowej wizyty w Turcji potwierdził wolę przestrzegania ram podpisanej z nią w 2019 r. umowy.

aa.com.tr/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply