Chorwacki parlament przegłosował w poniedziałek przyjęcie euro jako waluty obowiązującej w Chorwacji.

Zastąpienie narodowej waluty kuny przez euro poparła zdecydowana większość członków Saboru. Za wprowadzeniem w Chorwacji europejskiej waluty zagłosowało 117 parlamentarzystów. Przeciw zagłosowało 17 z Mostu i Suwerennistów. Jeden z deputowanych wstrzymał się od głosu, jak podał portal Vecernji.hr.

Miro Bulj z Mostu powiedział, że przed podjęciem decyzji konieczna była ocena skutków wprowadzenia euro, czego nie zrobiono. Zaapelował on do parlamentu o wycofanie projektu ustawy, o wyrażenie opinii przez ekspertów, a następnie powierzenie decyzji narodowi, który powinien wypowiedzieć się na temat obowiązującej waluty w referendum.

Marijan Pavliček reprezentujący Suwerennistów martwił się o to, jak obywatele przetrwają miesiąc po wejściu do strefy euro, jak będą żyć emeryci i pracownicy najemni. Uznał on, że ​przyjęcie euro w czasie największego kryzysu energetycznego w UE, największej niepewności gospodarczej i najwyższej inflacji od 20 lat jest szaleństwem. Pavliček ocenił, że ​​z czterech kryteriów konwergencji Chorwacja nie spełni kryterium inflacyjnego.

Zgodnie z decyzją parlamentu euro zacznie obowiązywać w Chorwacji od 1 stycznia 2023 r. Od 5 września ceny w placówkach handlowych mają być już podawane nie tylko w kunach, ale również w walucie europejskiej.

Czytaj także: Prezydent Chorwacji stawia warunki przyjęcia państw nordyckich do NATO

vecernji.hr/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply