NATO przeprowadzi ćwiczenia wojskowe w Estonii

Między 29 stycznia a 6 lutego br. w Estonii będzie ćwiczyło prawie 1,4 tys. żołnierzy z grupy bojowej NATO.

Blisko 1400 żołnierzy NATO weźmie udział w corocznych ćwiczeniach Winter Camp na poligonie niedaleko Tapa w Estonii. Manewry mają na celu przetestowanie przygotowania jednostek piechoty i wojsk zmechanizowanych do działań bojowych w warunkach zimowych – podał w czwartek estoński nadawca ERR.

W ćwiczeniach wezmą udział żołnierze brytyjscy, francuscy i estońscy, w tym żołnierze dwóch brytyjskich pułków spadochronowych.

W pierwszym etapie manewrów żołnierze będą prowadzić strzelania bojowe, szkolenia działonów przeciwpancernych, ćwiczenia w patrolowaniu terenu i rozwiązywaniu problemów inżynieryjnych. Następnie będą musieli zmierzyć się z umownym przeciwnikiem w serii bojów obronnych i ofensywnych.

Tegoroczny scenariusz ćwiczeń Winter Camp zakłada codzienną koordynację działań sił lądowych i powietrznych. Wsparcie powietrzne zapewnią stacjonujące w bazie lotniczej Emari myśliwce F-16 belgijskich sił powietrznych, które ochraniają estońskie niebo w ramach misji NATO.

Ćwiczenia estońskiej grupy bojowej NATO rozpoczną się 29 stycznia i potrwają do 6 lutego br. Na czele grupy stoją Brytyjczycy, w jej skład wchodzą też żołnierze sił zbrojnych Francji i Danii, których skład zmienia się rotacyjnie. Ponadto swój wkład w ten format wnosi Islandia.

CZYTAJ TAKŻE: Kraje bałtyckie chcą większej obecności sił NATO

Kresy.pl / rus.err.ee

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz