Tego samego dnia w którym USA porozumiały się z Turcją i wycofały się z północnej Syrii otwierając drogę dla tureckiej inwazji w regionie, szef rosyjskiej dyplomacji gościł w stolicy autonomicznego, irackiego Kurdystanu.

Minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow przybył do w poniedziałek do Irbilu, stolicy autonomicznego Regionu Kurdystanu w ramach Iraku. Spotkał się tam z byłym przywódcą regionu i przewodniczącym rządzącej Demokratycznej Partii Kurdystanu (KDP), Masudem Barzanim, obecnym prezydentem autonomicznego regionu, Neczirwanem Barzanim oraz jego premierem, Masrurem Barzanim. W skład rosyjskiej delegacji, poza Ławrowem, weszli natomiast wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow, ambasador Rosji w Iraku Maksim Maksimow, wicedyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu rosyjskiego MSZ, Aleksandr Kinszczak.

W czasie spotkania strony rozmawiały o relacjach między Rosją a irackim Regionem Kurdystanu. Ławrow podkreślił wieloletnie związki między Moskwą a irackimi Kurdami. Zadeklarował też wsparcie swojego kraju dla negocjacji między władzami regionu a władzami centralnymi Iraku, które mają doprowadzić do ustalenia zasad funkcjonowania autonomii, która podejmowała w przeszłości próby wybicia się na niepodległość. Strona kurdyjska zadeklarowała polepszenie relacji z Bagdadem.

Jednak w rozmowach pojawiła się też kwestia Syrii, gdzie po porozumieniu amerykańsko-tureckim i wycofaniu się oddziałów amerykańskich z kontrolowanej przez Kurdów części Syrii, są oni zagrożeni turecką inwazją. Były prezydent i szef KDP, Masud Barzani “wyraził swoje obawy odnoście przyszłości Kurdów w Syrii wobec rosyjskiego Ministra Spraw Zagranicznych i poprosił aby Rosja odegrała rolę w przypadku jakichkolwiek zdarzeń i zmian, by zapobiec dalszemu cierpieniu i bólowi narodu kurdyjskiego w Syrii” – kurdyjsko-iracki portal Rudaw.net cytuje komunikat biura KDP.

Premier Masrur Barzani napisał na Twitterze o przebiegu spotkania z Ławrowem – “podkreśliłem nagłość rozwoju wydarzeń w Syrii i wezwałem Rosję by pomogła promować długotrwałe rozwiązanie polityczne by bronić praw i godności wszystkich ludzi w Syrii, w tym narodu Kurdów”.

Obecny na spotkaniu z Ławrowem członek Biura Politycznego KDP oraz były minister spraw zagranicznych Iraku, Hosziar Zebari potwierdził, że Masud Barzani “poprosił Ławrowa by użył swoich wpływów by zapobiec jakiejkolwiek tragedii humanitarnej lub ucieczce ludzi z tych terenów”. Jak dodał – “rozmowy były dobre i opinie były bardzo podobne”.

kurdistan24.net/rudaw.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply