Instytut badawczy izraelskiej firmy Clalit zajmującej się świadczeniem usług medycznych opublikował w niedzielę dane świadczące o tym, że w grupie osób, które otrzymały szczepionkę Pfizera, liczba przypadków COVID-19 była o 94% niższa, niż w analogicznej grupie osób niezaszczepionych.

Jak podaje Haarec, w badaniu przeanalizowano dane 1,2 miliona klientów Clalit, z czego połowę stanowiły osoby, które otrzymały szczepionkę Pfizera a połowę ci, którzy jej nie otrzymali. W zaszczepionej grupie odnotowano 94% mniej objawowych przypadków COVID-19, w tym 92% mniej poważnych przypadków tej choroby.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wyniki badania potwierdzają skuteczność szczepionki deklarowaną przez producenta, jednak pokazują także coś, czego badania kliniczne nie były w stanie udowodnić – skuteczność w redukowaniu liczby poważnych przypadków choroby. W trakcie badań klinicznych było zbyt mało poważnych przypadków COVID-19 wśród uczestników testów, aby dane były istotne statystycznie.

Badanie wykazało, że szczepionka była równie skuteczna we wszystkich grupach wiekowych, w tym dla osób w wieku 70 lat i starszych – grupy, dla której badania kliniczne firmy Pfizer nie dostarczyły rozstrzygających danych, ponieważ uczestniczyło w nich zbyt mało osób w tym wieku.

Grupa zaszczepiona obejmowała 170 tys. osób w wieku 60 lat i starszych oraz 430 tys. osób w wieku od 16 do 59 lat. Grupa niezaszczepiona została dobrana tak, by jej struktura odpowiadała strukturze grupy zaszczepionej, m.in. pod względem ryzyka zakażenia, ryzyka poważnego przebiegu choroby, stanu zdrowia i miejsca zamieszkania.

Badanie prowadzone przez Clalit wciąż trwa – dodatkowe wyniki mają zostać opublikowane w nadchodzących tygodniach.

Izrael jest obecnie światowym liderem pod względem wskaźnika szczepień na mieszkańca. Dotychczas podano w tym kraju 6,3 mln dawek, co daje wynik 69,3 dawek na każde 100 osób. Sama firma Clalit podała 3,2 mln dawek.

CZYTAJ TAKŻE: Izrael przekaże Palestynie 5 tys. dawek szczepionki na koronawirusa

Kresy.pl / haaretz.com / bloomberg.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz