USA duszą Iran sankcjami

W Iranie odnotowano bardzo niską sprzedaż ropy, kluczowego eksportowego towaru tego państwa. Większość nabywców odstraszyły amerykańskie sankcje.

Dane o eksporcie irańskiej ropy podał portal gospodarczy wnp.pl. Według niego Iran jest obecnie w stanie eksportować 250-500 tys. baryłek ropy na dobę. To poziom sześciokrotnie niższy niż w najlepszym dla Teheranu okresie po zniesieniu sankcji, po podpisaniu wielostronnego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego. Rynek wewnętrzny Iranu jest w stanie wchłonąć 400-600 tys. baryłek ropy na dziennie.

Wnp.pl ocenia, że irańską ropę importują przede wszystkim Chiny i Indie. Przedstawiciel chińskiej dyplomacji zapowiedział już, że jego kraj nie zrezygnuje z handlu z Iranem. Jako otwartą kwestię tę prezentowały władze Indii. Natomiast Turcy, którzy przez kilka miesięcy od czasu przywrócenia amerykańskich sankcji korzystali z zezwolenia Waszyngtonu na kupowanie pewnych ilości surowca od Irańczyków, mieli zrezygnować już z tego kierunku importu. Według portalu to właśnie zablokowanie dostaw irańskiej ropy na rynek odpowiada za wzrost cen tego surowca na światowych giełdach.

W zeszłym roku USA wycofały się z wielostronnej umowy w sprawie irańskiego programu jądrowego zawartej w 2015 r. Waszyngton przywrócił sankcje wobec Irańczyków i zagroził, że zostaną nimi objęte wszelkie podmioty współpracujące i zawierające transakcje z podmiotami irańskimi.

wnp.p/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply