Mecz piłkarskiej Ligi Mistrzów Azji między saudyjskim Al-Ittihad a irańskim Sepahan na stadionie tego drugiego w Isfahanie został przełożony.

Według niepotwierdzonych doniesień przytaczanych przed mecz został odwołany ze względu na obecność pomnika popiersia nieżyjącego już dowódcy sił specjalnych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Ghasema Solejmaniego. Jak zrelacjonowała agencja Anadolu piłkarze saudyjscy odmówili wejścia na murawę i natychmiast udał się na lotnisko, aby powrócić do swojego kraju.

Według doniesień irańskich mediów mecz został początkowo przesunięty o pół godziny na prośbę działaczy reprezentacji Arabii Saudyjskiej. Jednak nawet po pół godzinie zespół Al-Ittihad nie pojawił się na boisku.

Agencja informacyjna Fars podała, że w niedzielę, dzień przed najważniejszym meczem, reprezentacja Arabii Saudyjskiej trenowała na tym samym stadionie.

W oświadczeniu klub piłkarski Sepahan podał, że mecz został odwołany przez sędziego. Irański klub zapowiedział, że złoży skargę do Azjatyckiej Konfederacji Piłki Nożnej (AFC). Sama konfederacja skomentowała, że mecz został przełożony z powodu “nieprzewidywalnych okoliczności”. Sprawa zostanie skierowana do odpowiednich komisji.

Solejmani koordynował jako wysoki oficer Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej został zamordowany w styczniu 2020 r. w Bagdadzie w ataku amerykańskiego drona. Koordynował on politykę zagraniczną i bezpieczeństwa Iranu w zapalnych regionach Bliskiego Wschodu, co często sprowadzała się do toczenia konfliktów przez pośredników z Arabią Saudyjską.

Anadolu zwraca uwagę, że po latach swoistej “zimnej wojny”, Iran i Arabia Saudyjska, dzięki mediacji Chin, w marcu zdecydowały o przywróceniu stosunków dyplomatycznych.

W zeszłym miesiącu klub piłkarski Al-Nassr z Arabii Saudyjskiej grał przeciwko irańskiemu Persepolis na stadionie Azadi w Teheranie, który zespół Arabii Saudyjskiej wygrał 2:0.

aa.com.tr/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply