W środę mieszkaniec nielegalnego żydowskiego osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu zastrzelił palestyńskiego kierowcę ciężarówki.

Do incydentu doszło w pobliżu miasta Nablus na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Mieszkaniec nielegalnego żydowskiego osiedla zatrzymał, zastawiając drogę, ciężarówkę prowadzoną przez Palestyńczyka zamieszkałego w rejonie Salfit, Mohammada Abdul-Fattaha. Kierowca ciężarówki posiadał izraelskie dokumenty umożliwiające mu poruszanie się po zablokowanej drodze. Gdy wysiadł z szoferki został postrzelony przez Izraelczyka, jak zrelacjonowała w środę telewizja Al Jazeera. Karetka zabrała go szpitala w Tel Awiwie, gdzie stwierdzono jego zgon. W tym samym czasie do szpitala w Nablusie trafił jeszcze jeden Palestyńczyk, 22-letni Chalid Rawadżbeh z raną postrzałową.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Chociaż żaden Izraelczyk nie został ranny, w komunikacie izraelskiej armii pojawiła się informacja o ataku nożowniczym. Nie potwierdzają jej świadkowie zdarzenia, na których powołuje się Al Jazeera. Podaje też imię i nazwisko sprawcy – to Joshua Sherman z nielegalnego żydowskiego osiedla Elon Moreh położonego na wschód od Nablusu. Morej również twierdzi, że kierowca ciężarówki ruszył przeciw niemu z nożem w ręku. Izraelska organizacja B’Tselem, kreśli jednak kontekst zdarzenia – mieszkańcy nielegalnego osiedla Elon Moreh mieli już wielokrotnie utrudniać ruch palestyńskich samochodów po okolicznych drogach.

Al Jazeera podaje też dane na temat przemocy między dwoma grupami. Od 2015 r. żydowscy osadnicy z nielegalnych osiedli zamordowali 260 Palestyńczyków. Z rąk palestyńskich zginęło w tym czasie 50 Izraelczyków. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej podaje, że liczba aktów przemocy ze strony mieszkańców nielegalnych izraelskich osiedli na terenach okupowanych w zeszłym roku była o 57% wyższa niż w roku 2017 i o 175% wyższa niż w roku 2016. Zabicie Mohammada Abdul-Fattaha przez nielegalnego kolonistę to kolejny taki przypadek w roku bieżącym. W styczniu grupa uzbrojonych osadników zaatakowała z bronią w ręku palestyńską wieś al-Mugheir w pobliżu Ramallah. Zginął jeden Palestyńczyk.

Izrael okupuje Zachodni Brzeg Jordanu od 1967 r. Mimo, że od 1994 r. istnieją tam struktury Autonomii Palestyńskie w praktyce kontrolują one mniej niż połowę terytorium Zachodniego Brzegu (tak zwana strefa A) poszatkowaną w dodatku na pojedyncze enklawy. Pozostałą część (strefy B i C), w tym główne drogi, kontrolują Izraelczycy. Władze Izraela prowadzą na okupowanym terytorium nielegalną w świetle prawa międzynarodowego akcją kolonizacyjną. Na Zachodnim Brzegu mieszka już prawie pół miliona nielegalnych izraelskich osadników.

aljezeera.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz