Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zrewanżował się Emmanuelowi Macronowi za jego krytykę tureckiej operacji w Syrii i obecnego stanu NATO.

Jak podawaliśmy, francuski prezydent w wywiadzie dla The Economist mówił o „śmierci mózgowej” NATO mającej przejawiać się brakiem koordynacji w podejmowaniu strategicznych decyzji pomiędzy sojusznikami. Jako jeden z przykładów przywoływał „nieuzgodnione agresywne działania” Turcji w Syrii. Według agencji dpa do tych słów odniósł się w piątek Erdogan.

„Powinieneś najpierw sam sprawdzić swoją śmierć mózgową, ponieważ takie uwagi pasują tylko do takich, których mózg jest martwy” – powiedział Erdogan pod adresem Macrona zapowiadając, że powtórzy te słowa podczas najbliższego szczytu NATO w przyszłym tygodniu w Londynie.

Turecki prezydent ostro odpowiedział też na zarzuty, które Macron przedstawił w czwartek podczas konferencji prasowej z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem. Francuski prezydent krytykował wezwania Turcji do okazania jej wsparcia przez Sojusz Północnoatlantycki w Syrii, skoro ta działając metodą faktów dokonanych zagraża osiągnięciom tzw. międzynarodowej operacji przeciw ISIS w Syrii.

„On [Macron] wie dobrze, że Turcja nie dokonuje żadnych faktów dokonanych w Syrii” – twierdził Erdogan. Wielokrotnie wyjaśniałem [Macronowi]…, jakie są zagrożenia z Syrii dla naszego kraju i jakiej odpowiedzi udzielimy. Ale on nie rozumie. Wierzcie mi, on jest bardzo niedoświadczony” – dodawał turecki prezydent.

Erdogan przekonywał też, że Turcja ma prawo do interwencji w Syrii, w przeciwieństwie do Francji. „Posiadamy 911-kilometrową granicę z Syrią… Mamy prawo wejść do Syrii, aby walczyć z terroryzmem. Jaka umowa zezwala wam na wejście do Syrii? Jaki macie tam interes?” – kontynuował turecki prezydent wbijając także „szpilkę” Macronowi nawiązując do trwających od roku protestów Żółtych Kamizelek. „To są twoi obywatele, ale nie potrafisz ochronić ich praw”. – mówił.

W związku z tymi wypowiedziami w piątek do francuskiego MSZ został wezwany ambasador Turcji. Jak stwierdzono w Pałacu Elizejskim, to co powiedział Erdogan, stanowiło obrazę.

W czwartek w podobnym tonie wypowiadał się szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu. Oświadczył on, że Macron broniąc Syryjskich Sił Demokratycznych „popiera organizację terrorystyczną”.

CZYTAJ TAKŻE: Reuters: Turcja blokuje plan NATO dot. obrony Polski i krajów bałtyckich chce ustępstw ws Syrii

Kresy.pl / dpa

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz