Grupa izraelskich archeologów uważa, że odnalazła pozostałości po kościele zbudowanym na miejscu, gdzie znajdował się dom dwóch apostołów – św. Piotra i św. Andrzeja, którzy byli rodzonymi braćmi.

O odkryciu znajdującym się w okolicy Jeziora Galilejskiego w północnym Izraelu opowiedział w poniedziałek agencji dpa dr Mordehai Aviam z Kinneret College. Zdaniem uczonego odnaleziona świątynia to „Kościół Apostołów” opisany przez św. Willibalda w VIII wieku n.e. „Myślę, że prawie nie ma wątpliwości, że jest to kościół [opisany] przez chrześcijańskiego podróżnika [św.] Willibalda, ponieważ nie ma innego kościoła pomiędzy Kafarnaum a Kursi” – powiedział Aviam.

Willibald był bawarskim biskupem, który w 725 r. odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Opisał swoją podróż wokół Jeziora Galilejskiego, w czasie której odwiedził Tyberiadę, Magdalę, Kafarnaum i Kursi. Po drodze przejeżdżał przez Betsaidę, gdzie widział kościół zbudowany na miejscu domu apostołów Piotra i Andrzeja.

Według słów izraelskiego naukowca koparki odkryły do tej pory około jedną trzecią świątyni. Odsłanianie obiektu będzie kontynuowane w przyszłym roku. Do tej pory odsłonięto południową część kościoła. Jak stwierdzono, znajdowały się w nim ozdobne mozaiki, które w części dobrze się zachowały.

Archeolodzy sądzą, że jeśli będą kontynuować prace, dokopią się do domu, w którym mieszkali św. Piotr i św. Andrzej.

Przyszli apostołowie urodzili się w Betsaidzie, a później mieszkali w Kafarnaum. W tej miejscowości w przeszłości również prowadzono badania archeologiczne, które doprowadziły do odkrycia obiektu uznawanego za „pierwszy kościół na świecie”. Jak pisze dpa, wielu naukowców uważa, że ​​kościół w Kafarnaum został zbudowany właśnie nad domem św. Piotra.

CZYTAJ TAKŻE: W Turcji odnaleziono grób św. Mikołaja?

kresy.pl / dpa / wikipedia.org
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz