Izrael zniszczył palestyńską szkołę

Władze Izraela zniszczyły szkołę we wsi na okupowanym terytorium palestyńskim, na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Mieszkańcy wsi Isfej al-Fauka i urzędnicy palestyńskich władz autonomicznych powiedzieli Al Jazeerze, że izraelska armia dokonała najścia na teren placówki w środę rano i w krótkim czasie zburzyła małą szkołę, która służyła 22 uczniom z czterech niewielkich miejscowości w rejonie Masafer Jatta. Katarska telewizja twierdzi, że Izraelczycy realizują w tym rejonie w praktyce politykę wypędzania Palestyńczyków.

„Izraelskie siły okupacyjne przystąpiły do burzenia szkoły, kiedy odbywały się zajęcia, a uczniowie byli w środku” – powiedział Al Jazeerze przewodniczący rady rejonu Masafer Jatta, Nidal Junis – „Użyli granatów hukowych, aby przestraszyć dzieci i usunąć je ze szkoły” – dodał.

Według Norweskiej Rady ds. Uchodźców izraelski Sąd Najwyższy uchylił w środę tymczasowy nakaz zamrożenia nakazu rozbiórki szkoły. COGAT, izraelski organ wojskowy odpowiedzialny za sprawy administracyjne na okupowanym Zachodnim Brzegu – poinformował, że zburzył budynek wybudowany nielegalnie na obszarze wyznaczonym jako zamknięta strefa ostrzału dla izraelskiej armii.

Szkoła powstała około miesiąca temu i działała w budynku niecałe dwa tygodnie. Służyła 22 uczniom z czterech różnych wiosek w Masafer Jatta, uczęszczających do pięciu klas.

Jest to jedna z kilkunastu szkół zbudowanych na okupowanym Zachodnim Brzegu w ramach programu Ministerstwa Edukacji Autonomii Palestyńskiej przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.

Delegacja Unii Europejskiej ds. Palestyńczyków przekazał, że ​​jest „wstrząśnięta wiadomością” o działaniu Izraelczyków.

Wszystkie szkoły zbudowane w ramach tego projektu znajdują się w Strefie C – to jest na terenach okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu na których armia izraelska nadal utrzymuje wyłączną kontrolę, a które obejmują około 60 proc. tego okupowanego terytorium.

„Jest to kolejne z serii trwających przestępstw okupanta przeciwko sektorowi edukacyjnemu, a jej celem są dzieci, studenci, kadry edukacyjne i instytucje, bez względu na międzynarodowe dokumenty i prawa” – napisała w oświadczeniu delegacja UE uznając, że działania Izraelczyków są „rażącym naruszeniem prawa uczniów do bezpiecznej i bezpłatnej edukacji”.

Czytaj także: Amerykańsko-palestyńska dziennikarka zabita w czasie izraelskiego nalotu na Zachodnim Brzegu

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz