Prezydent Iranu Hasan Rouhani ogłosił w niedzielę odkrycie złoża ropy naftowej, którego wielkość szacuje się na 53 mld baryłek. Jeśli szacunki Irańczyków są prawidłowe, zasoby irańskiej ropy zwiększą się o około jedną trzecią.

Jak podała irańska agencja informacyjna Mehr, irański przywódca ogłosił odkrycie podczas przemówienia w mieście Jazd. „Odkryliśmy nowe wielkie złoże z 53 mld baryłek” – powiedział Rouhani. „To jest mały prezent dla narodu irańskiego od rządu” – dodawał prezydent Iranu.

Rouhani atakował w swojej przemowie USA i zapewniał, że Iran radzi sobie pomimo amerykańskich sankcji. „Dziś ogłaszamy Ameryce, że jesteśmy bogatym narodem i pomimo waszej wrogości i okrutnych sankcji irańscy pracownicy przemysłu naftowego i inżynierowie odkryli to wielkie pole naftowe” – mówił prezydent. Jednak cytująca jego słowa telewizja CNN przypomniała, że w październiku br. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił, iż irańska gospodarka skurczy się w tym roku o 9,5 proc. To więcej niż wynosiły poprzednie prognozy MFW mówiące o 6-procentowym spadku irańskiego PKB.

Według irańskiego przywódcy złoże jest położone w prowincji (ostanie) Chuzestan na zachodzie kraju na obszarze o powierzchni 2,4 tys. kilometrów kwadratowych i ma około 80 metrów głębokości. Byłoby to drugie największe złoże Iranu, po złożu w Ahwaz, które zawiera szacunkowo 65 mld baryłek.

Iran posiada obecnie zasoby ropy o wielkości 155,6 mld baryłek. Nowo odkryte złoże zwiększyłoby więc znane zasoby irańskiej ropy o około jedną trzecią.

Obecnie nie wiadomo, na ile Iran będzie mógł skorzystać z nowego złoża. Irański eksport ropy naftowej został obłożony amerykańskimi sankcjami, co znacznie ograniczyło jego wielkość i pogorszyło koniunkturę gospodarczą w Iranie. Wartość irańskiej waluty gwałtownie spadła przy jednoczesnym wzroście inflacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Cios w strategię Waszyngtonu – Chińczycy planują wielkie inwestycje w Iranie

Kresy.pl / cnn.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz