Ambasadorem Arabii Saudyjskiej w Szwecji została Inas al-Szahwan. To trzecia kobieta na stanowisku ambasadora tego państwa.

W czwartek al-Szahwan złożyła przysięgę przed królem Salman bin Abd al-Azizem, po której będzie mogła udać się na placówkę dyplomatyczną w Szwecji. Zakres jej obowiązków będzie obejmował także Islandię. Jak podkreśla portal Al Arabiya to trzeci przypadek gdy ambasadą saudyjskiego królestwa będzie kierować dyplomata płci żeńskiej.

Na ten aspekt zwróciła uwagę w czasie swojego przemówienia sama al-Szahwan uznając to za objaw “wzmocnienia” kobiet w Arabii Saudyjskiej pod “mądrym przywództwem” obecnego króla. Nowa ambasador podziękowała za zaufanie i królowi, i odgrywającemu ważną rolę następcy trony Mohammedowi bin Salmanowi, a także ministrowi spraw zagranicznych Fajsalowi bin Farhanowi.

Charakterystyczne, że wybrali oni kobietę na ambasadora w państwie w sposób szczególnie zaangażowanym w promowanie agendy feministycznej, jakim jest Szwecja. Pierwszą kobietą jaka objęła funkcję ambasadora Arabii Saudyjskiej jest Rima bint Bandar, która w 2019 r. objęła placówkę w Waszyngtonie. W październiku zeszłego roku ambasadorem królestwa w Norwegii została Amal Jahja al-Moallimi.

W ostatnich latach prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej są rozszerzane. W 2015 r. po raz pierwszy mogły głosować i być wybierane w wyborach lokalnych w tym państwie. W efekcie cztery kobiety zostały radnymi. Władze zezwoliły kobietom na samodzielne prowadzenie samochodów.

english.alarabiya.net/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply