Rosjanie podpisali z Białorusią protokół o odszkodowaniu za wpompowanie do białoruskiego systemu rurociągów zanieczyszczonej ropy.

O podpisaniu z Rosjanami protokołu regulującego kwestię rekompensaty poinformował we wtorek wiceprezes białoruskiego, państwowego koncernu naftowego Biełnieftechim Władimir Sizof. „Obecnie jest prowadzona aktywna praca, jest podpisany już protokół o tym, że strona rosyjska jest gotowa rekompensować i jest prowadzona praca nad ustanowieniem i potwierdzeniem tych wypłat rekompensujących, które w rezultacie powinny być wypłacone rafinerii w Mozyrzu” – słowa Sizofa zacytował portal Tut.by.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wiceszef Biełnieftiechimu zauważył, że Rosjanie chcą rekompensować odbiorcom zanieczyszczonej ropy w kwocie po 15 dolarów od baryłki. Zarezerwowali na ten cel 23 mld rubli rosyjskich. Jednak Tut.by przypomina, że europejscy klienci rosyjskiego koncernu Transnieft domagają się rekompensat nawet na poziomie 30-40 dol. od baryłki. Sizof nie skonkretyzował jaka stawka rekompensaty została przyjęta w ramach wspomnianych przez niego dwustronnych rozmów.

Pod koniec kwietnia ubiegłego roku Trasnieft wpompowała do rurociągu „Przyjaźń” znaczne ilości zanieczyszczonej ropy. Taki surowiec dotarł do państw korzystających z tego rurociągu. Obok Białorusi, także Polska, Ukraina i Węgry wstrzymały pobór rosyjskiej ropy. Około pięć milionów ton tego surowca zostało zanieczyszczonych związkami chloroorganicznymi. Skutki najbardziej odczuł białoruski przemysł naftowy. Doszło do awarii instalacji jednej z dwóch głównych białoruskich rafinerii – zakładu w Mozyrzu.

Kwestia rekompensaty za działania Transniefty została poruszona przez białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę już w maju zeszłego roku. Jednak została ona uwikłana w roczne spory o ceny rosyjskiej ropy dla Białorusi, toczone zresztą w kontekście rozmów o pogłębieniu integracji w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Dopiero w lutym bieżącego roku Moskwa i Mińsk osiągnęły porozumienie w sprawie handlu ropą i gazem.

tut.by/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz