Liczba wiz zezwalających na pracę w Polsce wydanych obywatelom Białorusi wzrosła ponad dwukrotnie. Jeszcze nigdy nie wydano ich tak wiele.

W 2017 roku konsulaty RP na Białorusi wydały około 35 tys. wiz zezwalających na pracę w Polsce. To ponad 20 tys. więcej niż w 2016 roku i aż siedem razy więcej niż w roku 2015. „Przede wszystkim odzwierciedla to sytuację gospodarczą na Białorusi. Ludzie pragną wyrwać się z bezrobocia, wyrwać się z zamkniętego kręgu problemów na Białorusi” – tak tłumaczy ten wzrost Uładzimir Kobiec, współprzewodniczący Białoruskiego Domu w Warszawie cytowany przez telewizję Biełsat.

Łączna liczba wszystkich wiz wydanych obywatelom Białorusi przez polskie placówki konsularne w tym państwie sięgnęła 419 tys. wiz obejmujących całą strefę Schengen jak i polskich wiz narodowych.

O 3 tys. zwiększyła się także liczba wydanych na Białorusi Kart Polaka, które ułatwiają ubieganie się o polskie wizy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Mimo znacznego wzrostu liczba pracujących w olsce Białorusinów pozostaje bardzo niewielka w porównaniu z liczbą Ukraińców. W zeszłym roku, w różnej formie procowało w Polsce 1,4 mln obywateli Ukrainy.

znadniemna.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  gutek :

  ” Ludzie pragną wyrwać się z bezrobocia, wyrwać się z zamkniętego kręgu problemów na Białorusi”
  Tak, oczywiście. W Polsce nie ma bezrobocia (z tym że najczęściej wypłacana kwota na rękę to ok. 1700 zł z czego trzeba zapłacić czynsz, prąd, gaz, ogrzewanie, jedzenie), a krąg problemów nie jest „zamknięty” (odsyłam do Raportu 0 Biedzie 2017, Szlachetna Paczka).
  Uładzimir Kobiec to kolejny idiota-podżegacz który chce zrobić z Białorusi drugą Ukrainę. Chcesz pan żeby gaz, prąd, czynsz były 10-15 razy wyższe (w dolarach) a wasz białoruski rubel stracił na wartości około 300% i lokalni neonaziści uczyli was jak kochać nową ojczyznę. Pajac.

 2. ProPatria
  ProPatria :

  Już wolę Białorusinów niż stepowych rezunów jako obcokrajowców zatrudnianych w naszym kraju. Białorusini nie mają tej wrodzonej nienawiści do wszystkiego co polskie i nie delektują się zadawaniem powolnych cierpień innym ludziom. Stepową dzicz nie powinno się wpuszczać do Polski, natomiast zwiększyć limit Białorusinów. Oczywiście główny nacisk powinien zostać położony na zatrudnianie polskich obywateli , ściąganie zza granicy Polaków, podwyższanie ich wynagrodzenia i kwalifikacji zawodowych.

  • Avatar
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.

 3. Aelian
  Aelian :

  Bialorusinow witam i zapraszam. Zyczylbym sobie scislejszej wspolpracy rowniez na szerszym polu pomiedzy Polakami a Bialorusinami, ktorych lubie i szanuje. W przeciwienstwie do ukrow-rezunow. Ukraincy niech jada do siebie i do zagrabionych pomordowanym Polakom majatkow oraz wszedzie byle nie do Polski.