Instalacja „12 noży w plecy rewolucji” była elementem wystawy „Czas kobiet” w galerii sztuki w Witebsku.

Zaledwie dwa dni była prezentowana w witebskiej galerii sztuki instalacja pt. „12 noży w plecy rewolucji”, której elementem była głowa Lenina zrobiona z galarety wieprzowej. Kuratorzy wystawy uznali, że może ona urazić czyjeś uczucia i zarządzili zdemontowanie instalacji.

Instalacja składała się z głowy Lenina podpartej ogórkiem kiszonym, nad którą zwisały strzępy czerwonej tkaniny mające symbolizować „podarte czerwone flagi i strumienie krwi: to wszystko, co miało miejsce po 1917 r.”. W trakcie wystawy planowano wbić w głowę Lenina nóż.

Aby głowa „wodza rewolucji” nie rozpłynęła się, otrzymała domieszkę specjalnych środków chemicznych. „Da się to zjeść, ale jest niesmaczne. Dlatego posmak – włączamy skojarzenia – jest ohydny” – tłumaczyła autorka dzieła Nastasija Hanczarawa. Jednak jak mówiła radiu Swaboda, jej dzieło nie było manifestacją polityczną. Dla niej Lenin jest „memem” rewolucji. Wiele osób go potępia, wiele osób nie uważa, że jego wkład w światową historię był szczególnie pozytywny – mówiła.

Instalacja była elementem wystawy „Drugie pokolenie, druga przestrzeń. Czas kobiet”. Według deklaracji organizatorów wystawy, jej otwarcie tuż przed nadchodzącą setną rocznicą rewolucji bolszewickiej miało zwrócić uwagę na „rewolucję, jaka wydarzyła się sto lat później – w kwestiach kobiecej samoidentyfikacji, roli kobiety w społeczeństwie, a zwłaszcza w sztuce”.

Na Białorusi Lenin wciąż jest otaczany czcią, w wielu miejscowościach stoją jego pomniki pozostałe po czasach Związku Radzieckiego.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

CZYTAJ TAKŻE: „Dość gapienia się na trupa”. Kadyrow wzywa do pochowania Lenina

Kresy.pl / RMF FM / tut.by

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz